Rekonstrukce je hra

29. květen 2007 | 11.19 |

Nejen hra, ale současně obrovské dobrodružství, zejména, když vám na domě pracuje zedník, vrcholem jehož kariéry byla výměna dveří a vy mu zadáte stavbu domu. Ale od začátku...

Dávno, dávno již tomu, co se můj táta rozhodl přestavět dům, který zdědil po svých rodičích. Dávno tomu, co si na to najal zednického "mistra", jehož praxe spočívala v příštipkaření pro Technické služby. Nedal na moje slova, když jsem mu říkal, ať si zjistí reference, ať se podívá, co ta zednická firma už má za sebou a v jaké kvalitě. Nedal si říci. Jeho argument byl "je levný". A tak mám prostavěn asi milión, ale škody tak za dva. Představte si v jedné místnosti (velké, asi 35 m2) patero dveří, ale každé v jiné výšce. Představte si, že vám "mistr" zednický "zapomene" udělat věnec, "zapomene" vyzdít řadu tvárnic na prvním podlaží a řadu tvárnic na druhém. A ovšem opět "zapomene na věnec na druhém podlaží. A tak díky dilataci střechy praskají stěny, díky tomu, že neuměl správně položit Hurdisky, praskají stropy. Dům je o půl metru nižší.. Táta umřel a je teď všechno na mě. Právník mi řekl, že soud je na dlouho, drahý a s nejistým výsledkem. Prostě na lemply není metr... navíc po tátově smrti jsem dlouho byl dost v depresi a nějak neměl zájem se rvát se životem, tak, jak by bylo potřeba.

A teď to mám dát do pořádku, když vlastně nejrozumnější řešení by bylo srovnat všechno se zemí a začít někde jinde znovu. Jenže mám odpovědnost. Kdyby šlo jen o mne, vyseru se na to. Ale to je příliš jednoduché. Musím tedy s tím něco udělat tak, aby dům byl obyvatelný a pomalu se to daří. Za peníze v Praze dům, v Brně dva a v Ostravě i tři nebo čtyři. Moje zkušenost je taková, že práci udělám v tom nejhorším případě stejně dobře, jako ti zedničtí "mistři" odchovaní socialismem. Obvykle podstatně až nesrovnatelně kvalitněji. Možná pomaleji, ale to velmi často není na závadu, spíše naopak. Další důvod, proč to prostě nezadám jsou samozřejmě finance. Na to, abych to nechal dodělat, bych potřeboval tak dva Mega, svépomocí tak jeden, ale k dispozici je čas od času řádově tak deset Kilo. A s tím dělám rekonstrukci. Jde samozřejmě o stavbu století, vlastně jsem se smířil s tím, že to já asi kolaudovat nebudu, ale co se dá dělat? Dům je starý, postavený v roce 1934. Při spojeneckém bombardování Vítkovic před koncem války se údajně tak otřásala země, že popraskal. Statika ani nepouštím moc blízko, způsobil bych si další problém. Raději na to nemyslet. Ale i tato skutečnost je pro mne obrovskou výzvou. Já to prostě vyřeším. Rozhodl jsem se tak. A pár pátků už na tom dělám... Pomalu, po trochách. Podle možností.

Baví mě takové debaty, jako které tepelné čerpadlo je lepší, a jestli topné hady do podlahy nebo do zdi... Já, když jsme se sem nastěhovali po rozhodnutí dědických záležitostí, řešil takové problémy, jako kde vezmu jakékoli Korado nebo jiné topné těleso a jak ho napojím tak, aby to nějakou dobu topilo.

A jestli mi to bude fungovat samotížně, nebo ne a jak dlouho a za jakých podmínek. Kde vezmu prachy na uhlí a jak se vlastně topí v kotli? Prostě tady v této rubrice se čas od času můžete dozvědět, jak vyřešit něco, co já už třeba vyřešil, co je ověřeno několikaletým provizoriem, co jsem zkoušel a povedlo se a čeho naopak by bylo rozumné se vyvarovat. Devatero řemesel - na žádné nemám "papír" jsem jen blbý inženýr-strojař, celkem šikovné ruce, otevřenost novým poznatkům ale hlavně způsob uvažování. Snažím se přemýšlet v souvislostech, představovat si funkčnost řešení a hlavně neznám, že něco nejde. Tohle slovo nemám ve slovníku, vždycky hledám způsoby a hledám cesty. Vždycky. Tohle je všechno, co mám k dispozici a podle toho výsledný efekt často vypadá. Žádná extra nádhera, ale zcela funkční výtvor. (Když se sám nepochválím, nikdo to za mě neudělá.)

To je pár slov na úvod k další nové rubrice. Budu ji psát jazykem, na který budu mít zrovna náladu, úžasně si při "ostravštině" vyčistím hlavu. A jestli moje nápady budou někomu k něčemu dobré, potom tím lépe. A pokud ne? No vždyť to přece nikdo nemusí číst?

K tomu pár fotek a výkresů...

obrazek

obrazek

obrazek

Tady nahoře je vidět, jak to vypadalo před dvaceti a deseti lety a výkres, jak by to mělo vypadat, až to někdy v budoucnu bude hotové. Výkres je naskenován trochu nakřivo, nechtělo se mi to opravovat - někdy příště. Dole pak jsou fotky ze dvou různých období a výkres. Pohled a výkres odzadu:

obrazek

obrazek

Pohled šikmo z boku a odpovídající výkres. Pro představu velikosti změn se domnívám, že je postačující.

obrazek

obrazek


Dům byl plánován, jako třígenerační, což je v současnosti naprosto passé, ale dodělat to do nějaké konečné podoby chci. Když bude třeba, bude všechno připraveno a něco i hotovo. Tak zase někdy příště - podle nálady.
Fajny deň.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Rekonstrukce je hra emté 30. 05. 2007 - 13:29
RE(2x): Rekonstrukce je hra valach ostravski 30. 05. 2007 - 16:57
RE(3x): Rekonstrukce je hra emté 31. 05. 2007 - 14:06
RE(4x): Rekonstrukce je hra valach ostravski 31. 05. 2007 - 23:26
RE: Rekonstrukce je hra kgcx 30. 10. 2007 - 19:51
RE(2x): Rekonstrukce je hra wendy* 11. 12. 2007 - 19:42
RE: Rekonstrukce je hra jarda* 21. 05. 2008 - 17:41
RE: Rekonstrukce je hra latryna 21. 08. 2009 - 17:37
RE(2x): Rekonstrukce je hra valach* 27. 08. 2009 - 19:53
RE(3x): Rekonstrukce je hra latryna 28. 08. 2009 - 10:52
RE: Rekonstrukce je hra amelie00 10. 04. 2012 - 23:43