Globální oteplování až praští

5. leden 2009 | 22.34 |

Zima jak v Rusku a to už jsem se pomalu těšil na jaro. Ještě před Štědrým večerem to vypadalo docela slibně. Nakonec vyšlo mi to téměř na chlup přesně podle objednávky - někomu jsem to psal do komentářů, pokud si pamatuju, že mám objednanou mírnou zimu s teplotami kolem nuly až do vánoc, následně trochu sněhu, aby vánoce byly chvilku bílé, načež do Silvestra zase kolem nuly, spíše nad nulou, s deštěm pokud možno, protože vody je třeba. Po Novém roce tak dva týdny s mrazy řekněme do -8°C a začátkem února bychom se už měli nezadržitelně blížit k jaru.

Jistě je potřeba počítat s určitými výkyvy a jistou nespolehlivostí dodavatelů - mrazy spnili místy i na 250%, ale i tak to docela ujde a letošní zima je zatím velmi dobře akceptovatelná a to navzdory jejímu vývoji v posledních cirka dvou týdnech.

Donutilo mě to konečně nakoupit nějaké to palivo - jsem si natolik věřil, že letos nemám ve sklepě ani kostku uhlí. Využil jsem slevy baumarktů a vzal dvě tuny ekobriket - bylo to ideální zejména díky možnosti vlastního odvozu via Kangoo. Výhřevnost to má jak hnědé uhlí a cena je díky daním uvaleným Zelenými Khmery na uhlí srovnatelná. Jsem zvědav, jak dlouho s tím vydržím, protože na sezónu jsem vždycky potřeboval tak 6-8 tun černého uhlí. Ano mám celkem velký dům a je "otevřený do venkovního prostoru" - ti, kdo bydlí v domech postavených ve třicátých letech minulého století, vědí o čem mluvím. Osm tun černého uhlí by aktuálně představovalo něco pořes čtyřicet tisíc korun i s cestou, což dát dohromady najednou tak, aby to nechybělo člověku v rozpočtu, je poněkud složité - kde jsou ty časy, kdy stálo uhlí bez Zelených krávovin ani ne polovinu? A tak jsem se teda vrhnul z lenosti na "ekobrikety" z výprodeje. Účel to splní, teplo to dá, bordel z toho taky není, ale je v tom jeden háček. A dost brutální. Vím totiž naprosto přesně kolik korun denně hodím do kotle. U uhlí se to dalo "nějak odhadnout", ale tady je to přesně vidět. Když je v noci kolem nuly, přes den nad nulou, hodím do kotle sedmdesát korun denně. Když je venku to globální oteplování až praští jako dneska, dělá to nejméně o stokorunu víc. A strýčkovi Skrblíkovi to rve žíly. Auva-auva. Nejlacinější teplo je teplý svetr.
Tak jsem zvědavý, jak dlouho s těmi dvěma paletami vydržím - odhaduju, že mám spálenu tak 1/3 celkového množství briket - na to, že topím měsíc, se mi to nezdá vůbec špatné.

Ale! Bydlet byste u mě asi nechtěli - na záchodě je 8-10°C, v místnosti, kde smolím tohle povídání 13°C, v ložnici si ovšem dopřávám komfort - tam mívám někdy i 16°C. V koupelně nemám teploměr, ale voda tam v potrubí nezamrzá, tak to asi taky nebude až tak úplně špatné.
(To se vždycky musím chechtat jak blázen, když čtu někde ve zpravodajství, že na sídlišti prasklo potrubí a obyvatelé mají v bytech 19 stupňů a mrznou. To mě vážně berou záchvaty smíchu. Devatenáct? Takové horko... A oni "mrznou" a ještě to myslí vážně.)

Já v tomhle zimním období raději vůbec nechodím navštěvovat přátele bydlící na sídlištích, protože v jejich běžných čtyřiadvaceti-šestřadvaceti prostě nevydržím. Tedy ne, že bych k nim nějak moc chodil v létě, raději jsem, když přijedou ke mně, ale to je jiné téma. Prostě je mi u nich horko. No a oni ke mně v zimě taky neradi - klepou kosu.

Ne, opravdu nemám zimu rád a myslím si, že už jí bylo až nad hlavu. Kdo chcete sníh, jeďte do hor. Já bych řekl, že stačilo a klidně bychom se mohli vrátit k teplotám v noci kolem nuly a k předjaří... Už aby to bylo.

Hezký den.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Globální oteplování až praští hablina 05. 01. 2009 - 22:53
RE(2x): Globální oteplování až praští valach ostravski 05. 01. 2009 - 23:06
RE: Globální oteplování až praští dumej* 05. 01. 2009 - 23:39
RE: Globální oteplování až praští hablina 06. 01. 2009 - 08:00
RE(2x): Globální oteplování až praští valach ostravski 06. 01. 2009 - 09:06
RE(3x): Globální oteplování až praští dumej* 06. 01. 2009 - 10:34
RE(3x): Globální oteplování až praští hablina 06. 01. 2009 - 12:15
RE: Globální oteplování až praští davidhavel 06. 01. 2009 - 17:46
RE: Globální oteplování až praští sonja 06. 01. 2009 - 20:08