DPH a jiné radosti života

26. leden 2011 | 01.55 |

Tak bylo zase pětadvacátého. Opakuje se to s železnou pravidelností každý kvartál - bude dost peněz na to, aby se mohla zaplatit průběžná daň ze zisku? Nikdy se mi do počítání nijak zvlášť nechce, ale tentokrát byl můj odpor mimořádně silný a stálo mě to spoustu přesvědčování, abych se hnul z místa. Ale je to za mnou, přiznání podané, výpalné odvedené. Tak zas za tři měsíce...

Koupil jsem dvě akvárka. Jedno už mám doma, pro druhé si ještě pojedu, neb se mi obě najednou nevešla do auta. Nejsou z nejnovějších, ale to bych za ně musel zaplatit o dost víc, a vlastně nejsou ani z největších. Moje představa o velkém akváriu začíná někde u součtu objemů obou, ale na druhou stranu i tak už s tím půjde "něco" udělat, jelikož ryby i rostliny budou mít nesrovnatelně víc místa a tudíž i více vyrostou. A s modelováním dna a pozadí to taky bude podstatně zajímavější.

No tak třeba jsem měl v původní nádrži, co aktuálně "na zkoušku" provozuju, docela pěkný Echinodorus blíže neurčeného druhu, kterému se dařilo natolik, že listy rostly z nádrže ven - těch pětatřicet centimetrů vodního sloupce mu prostě nestačilo, co mohl roztáhl do stran a zbytek mezerou mezi krycími skly vzhůru ke stropu. Ani to nebylo tím, že by se tahal za světlem, prostě se mu dařilo. Byl jsem nucen ho přestěhovat do nádrže ke kamarádovi, jehož akvárium je vysoké tuším skoro dvakrát tolik, ale i tam se rostlině daří velmi dobře a ta roste a roste... A roste ven z akvária.

Nebo například před časem jsem si na Akvaburze na VŠB koupil pár blíže neurčených Valisnerií, z nichž jedna se ukázala býti druhem Valisneria gigantea a její listy už jsou v tom mém větším malém akvárku několikrát stočené - dorůstá totiž i 2,5 metru délky - což znamená, že by rovněž potřebovala víc místa. O "mechu Vesicularia dubyiana ani nemluvím, ten se rozrostl tak, že dobře polovinu už jsem vystěhoval ke kamarádovi a i tak mám mechem dna obou svých akuálních mininádrží pokryta do výše skoro dvaceti centimetrů a pancéřníčci se přestávají tvářit nadšeně, jelikož se v tom dost zamotávají.

Víc místa bude v nových akváriích, každé z nich je v půdoryse 145 x 60 a výšky 45 centimetrů, což představuje objem nějakých cirka čtyřista litrů kus. Bohužel nebyla příležitost, nebo jsem nechtěl čekat, až totéž dám dohromady v jednom akvárku, budou tedy místo jedné opravdu pořádné nádrže, dvě malé. No dobře, tak ne zas tak úplně malé, ale menší. I tak bude zatížení podlahy natolik vysoké, že je u mě v domě vlastně jen jedna místnost, kam si je můžu dovolit dát. A začnu s tím asi tak za týden, jelikož teprve o víkendu přivezu s tím druhým akvárkem i stojan a možná z té akce bude i nějaký ten report pro inspiraci (znovu)začínajících akvaristů.


Do bilancování loňského roku se mi moc nechce, z plánovaných věcí bylo splněno jen absolutní minimum. Něco díky vrozené dispozici neb jsem líný jak vandrákovo přirození v poledne, něco díky studeným a deštivým projevům globálního oteplování. Ale k tomu se ještě dostanu, až bude nálada,,,,,,.
A abych dal aspoň na závěr nějakou užitečnou informaci - je čas postřiku zahrádek proti plísním, broskve proti kadeřavosti, jabloně proti monilióze, hrušní proti kamenitosti a strupovitosti, angreštu proti padlí, švestek a třešní rovněž proti monilióze.
Ať už bylo loňské počasí jakékoli, jedno pozitivum přeci jenom přineslo. Prakticky všechny staré mumifikované plody, co přenášely plísňové choroby z generace na generaci a nebylo možné, se jich zbavit, jsou dnes, snad až na nějaké zanedbatelné výjimky, pryč. Ovšem nezanedbávejte ani ty výjimky, právě z nich začínají epidemie a jestli chcete mít klid, zbavte se jich.

Tak mě napadlo - mám zkušenost, že pojem "ekologický" postřik je synonymem pro "drahý-neúčinný-zbytečný". Jak to vidíte vy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: DPH a jiné radosti života hospodynka 26. 01. 2011 - 07:44
RE(2x): DPH a jiné radosti života valach-ostrawski 26. 01. 2011 - 18:14