Vzhůru do vrtulí!!!

22. leden 2007 | 13.27 |

Půjdem do vrtulí!

Víte, že když odeberete 1 kWh elekrické energie z energetické sítě zaplatíte cca 4.50 Kč?

Když však dodáte, (jako jeden pan "podnikatel" blízký té správné straně) 1 kWh elektrické energie z obnovitelných zdrojů DO energetické sítě dostanete zaplaceno 13.50 Kč a když sice nedodáte do energetické sítě nic, ale spotřebujete ho sám, tak dostanete 12.50? Zelený bonus. A zkuste hádat, kdo to platí.

Dostanete bohaté dotace na investici. Pak dostanete víc než bohatou dotaci na předražený produkt, který z nich leze. A jste za vodou. Dokud budou ovšem platit tyto specifické podmínky. Pokud ne, nikoho zelená energie z obnovitelných zdrojů zajímat nebude.

A přitom by stačilo podívat se podrobněji na programy pro dotaci tzv. zelené energie a zelení zezelenají ještě víc. Modří a rudí a oranžoví taky.

Na to ovšem mají tržní ekonomové pomocný pojem. Externalita. Vnejší zásah formou státní intervence, který ovlivní chování účastníků trhu! Kdo zlobí, tomu napaříme daně, kdo je hodný, dostane dotace. Jak to dokáže zacvičit s cenou, viz nahoře. To snad vymyslel Lenin, ne?

Jen tak, pro zasmání, spočítejte si, kolik jaký tok peněz zajistí 100 vrtulí o výkonu 1 MW za jeden rok-teoreticky 12 miliard Kč. Pánbu a daňový poplatník zaplať za každý větrný den.

A když vítr nefouká? Chytrému napověz. Vrtule může točit dynamem, dynamo může točit vrtulí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vzhůru do vrtulí!!! rx007 27. 02. 2007 - 14:31
RE(2x): Vzhůru do vrtulí!!! kos 27. 02. 2007 - 23:32