VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE

1. duben 2008 | 11.06 |

Samolepky na předních sklech automobilů nahradí elektronické viněty. Na rozdíl od klasických dálničních známek, které se pravidelně musí měnit, je elektronický systém podle ministra "věčný". Ušetřit by tak prý měl nejen stát, který už nebude muset každoročně tisknout známky, ale i řidiči, kteří budou viněty dobíjet podobně jako mobilní telefony.

Viněty bude možné dobíjet přes bankomaty, pomocí textových zpráv nebo třeba u dobíjecích míst na benzínových pumpách. Zařízení bude anonymní, rychlost sledovat nebude. No tak tomu nevěřím ani náhodou. Už teď nedávno jen tak mimochodem prasklo, že mýtné brány SKUTEČNĚ měří rychlost na dálnici. V minulém týdnu byla Ředitelstvím silnic a dálnic zveřejněna tato zpráva.
ŘSD "monitoruje" rychlost na dálnici několika měřícími stanovišti ("Hlavním důvodem pro vznik měřicích stanic bylo získání statistických dat spojených zejména s vážením vozů za jízdy. Mimo zvážení ale dokážou autům také měřit rychlost nebo odstupy" - toto originální technické pojednání přednesla rovněž Vápeníková). Kontrolní brány čtou registrační značky projíždějících vozidel. Můžeme rovnou říci, všech projíždějících vozidel. Někoho už napadlo ze známé RZ, času a vzdálenosti kontrolních bran počítat rychlost vozidel, jedná se tedy o jakýsi zkušební provoz zařízení, které v okamžiku ostrého spuštění promění celou D1 na jedno velké úsekové měření. Na bráně je současně osazena kamera, což umožní pořízení důkazního materiálu. To by samo o sobě nebylo snad ještě tak hrozné. Horší je, že pod záminkou měření rychlosti budou snímána a evidována všechna vozidla, která projela po dálnici. Jak pracovat s takto získanými údaji je jen věcí vaší fantazie. Jeli jste si třeba užít s milenkou do motelu v Průhonicích? Pak si snímky jistě ráda prohlédne vaše žena...

Poměrně pikantní je, že ŘSD (a nebo spíše Kapsch) nyní sbírají osobní údaje, ale nemají na to právo. Kdopak podá trestní oznámení? Nikdo, jsme přece v Kocourkově. Když mohl Kapsch stavět mýtné brány bez stavebního povolení, pak je nějaké porušení zákona o osobních údajích "muška jenom zlatá". Policie zatím nemůže Kapschem získané údaje použít jako důkaz, protože k měření rychlosti není Kapsch oprávněn...

... je teď trochu jasnější, proč ministerstvu vnitra (bezpečnost v silničním provozu je přece věcí ministerstva dopravy) a některým poslancům tolik záleží na tom, aby "soukromníci" mohli měřit rychlost? A proč jsou podmínky těchto aktivit nastaveny v návrhu zákona tak vágně? Vůbec tu nejde o nějakého soukromého slídila s laserem v křoví, který nám pak za pětistovku prodá snímky, aby nám nepřipsali body. Ten bude jen otravným vedlejším produktem toho všeho. Tady jde o vytvoření komplexního systému sledování pohybu vozidel a osob ve stylu sci-fi Minority Report, jehož jednou z mnoha dovedností bude měření rychlosti a generování oznámení o přestupku.
(http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008033101)

Orwell měl pravdu...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE kuba75 02. 04. 2008 - 16:03
RE(2x): VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE valach ostravski 02. 04. 2008 - 20:20