Zelení Khmerové a jiní idioti

5. únor 2008 | 15.54 |

Již Hans Christian Andersen v jedné své pohádce o bratrech, kteří byli užiteční pro lidi až na nejmladšího, který jen do všeho rýpal, všemu rozuměl a ve všem musel mít poslední slovo, vystihl podstatu mezi techniky a humanistickými idioty. Co by se asi stalo, kdyby do rána zmizeli pekaři, tramvajáci, obsluhy elektráren? Inu všichni bychom to poznali. Co by se však stalo, kdyby do rána zmizeli všichni divadelní kritici, sociální environmentalisté, gender studies a jim podobní? Vůbec nic. Nikdo by to ani nepostřehl. Navíc - tito humanisticky vzdělaní lidé o své neužitečnosti vědí. To je důvod, že na rozdíl od techniků nebo normálně prakticky založených lidí, chtějí do všeho kafrat a ve všem mít poslední slovo. Svět se bez nich obejde a oni to vědí...

A jejich MOC se měří množstvím nesmyslů, které dokáží prosadit. Je to čistý raketýring, jen vkusně zabalený. Ovšem, existují i vědci v oblasti sociologie, psychologie atd., ale ti se zpravidla nevěnují protlačování nesmyslů, neb to nemají zapotřebí. Jsou ovšem v menšině. Představte si, že ke své práci dokonce potřebují matematiku ve formě statistických funkcí.

Tudíž pozor! Nehovořím o těch humanisticky zaměřených profesích, které jsou kreativní a tím mají společné rysy s oněmi technickými jako jsou například herci, psychologové a podobně. Pokud se nemíchají do věcí, kterým nerozumějí nebo v nich nejsou vzděláni, vše je OK. Běda však, když například jeden psycholog z České Lípy kafrá do elektroenergetiky. Pak je to špatně.

Ono se praví, že švec se má držet svého kopyta ... Jenže někteří humanitní vzdělanci zpravidla nevědouce, kolik toho neví, si dovolují kecat do lecčehos, aniž by tomu rozuměli. Je nejspíš pravdou, že za špatnou pověst humanitních vzdělanců může velice malé procento namyšlených hlupců zejména z některých zcela konkrétních oborů. Srovnávací jazykozpytci či historikové specializovaní na baroko stěží budou blbnout se spalováním šťovíku, co nahradí Temelín, ale takoví sociální ekologové, politologové (a co všechno se to teď na humanitách studuje, aby jeden dostal diplom a moc se nenadřel, dalo se to okecat a nebyla tam matematika).

Není totiž pamatován energetik, který by v TV propagoval nějaký zrůdný filosofický směr (neboť technicistně vzdělaného energetika by taková krávovina nikdy nenapadla, leda by nebyl zcela duševně zdráv); ale "pfilozóf" propagující nějakou zrůdnou energetickou koncepci se v TV vyskytl již vícekrát - zpravidla bývá nazelenalý až brčálově zelený, radikální a technicky indolentní až blbý.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zelení Khmerové a jiní idioti pavel 11. 08. 2010 - 17:32
RE(2x): Zelení Khmerové a jiní idioti valach-ostrawski 12. 08. 2010 - 21:52