Čas pomaly bilancovať

20. prosinec 2006 | 08.42 |

Koněc roku je tu coby dup a tuž se je třeba ohlidnuť tak trochu za tym jaky byl. Tuž byl, no. O mrtvych enem dobře, ni? Vsadil sem letos na paru "mrtvych koni", ale to se staně. Jeden, co zdechnul před paru mjesycami kolem sebe kopal tak strašně, že to boli eště fčilek a boleť to nepřestaně. Ale tuž co, v životě sem přyšel o vic, než tam o jakesyk iluze. A zase to tyle někoštovalo. Tych paru desytek tisic, no nic, co bych sy němohl dopřat. Kurva to byl sarkazmus, ni? Fčilek mi ty prašulky dost svinsky chybja, bo třeba vypalne sockomančum zaplatit. No něposeru se z teho, či mě neni? Sem su je jakysyk frajer, ni? A teho cypa se postaram vymazať ze svojiho života, bo to fak němusym. Když se vspomnim, co sem něchal kvuli jednemu nězodpovjednemu chlopovi fšecko zamrznuť. A jak velkeho blbca sem mu robil... No fakt je mi z teho na chuja. Možna, až to trochu vic rozdycham, že se k tematu eště vratim, uvidim. Ale něchcu isť do detajlu, bo kery zna, ten vi, o čim to je a ostatnim po tym guvno.

Zyma byla dluha a tuha - fajně o tym spival Jarek Nohavica, kralicy něchtěli dupat, mladych bylo enem paru a byly fšecky slabe. Poscipalo mi to, němam letos žadnych mladych. Jeden samec chytnul kajsyk prašivinu a ten druhy už byl moc stary. Tuž němam ani pořadneho samca. A tež sem se o kraliki moc něstaral, bo sem... Viz na vrchu. Travy moc něbylo, bylo sucho. Ale eště na posledni chvilu sem cosyk nasušil. Do jara to něbudě, ale lepši jak dratem do oka. Akurat slamu na podestlani budu muset kajsyk kupit.

Co se letos urodilo, to byly rajčata. Děvuchy furt robily salaty, protlaki, aji kečupu tam je hafo. Tež zme mjeli okolo osumdesati sazenic v polu. A bo bylo sucho, ani pliseň moc něbyla, postřiki stačily dva razy. Ale bylo třeba zalivať. Jasne, narok zrobim možna konečně aji to zavlažovani, co se furt chystam. Je třeba paru trubek posvařovat a zakopat do země, plastovych, to je jasne, bo železne zhniju jak zvenku, tak zevnitřku. Čerpadlo sem kupil před dvuma rokami... Pomaly, po trochach, fšecko se da zrobiť. Tuž na jaro se do teho pustim.

Pravil sem, že mam objednane do poly prosynca teplo, bo potřebuju eště paru vjecy na venku porobit. Budu stavjam na vercajk a na seno - mam na venku michačku, v garažu zavazi cyrkularka, rezavi mi kaubna na vapno... A možna, že na rok se kupim paru pipin aji s kohutem, možu tam meškat. Tak enem pro potěšeni. Mam kolo chalupy kuseček pola, tuž jakesyk ty zviřata je třeba, ni? Buda je pod střechu, ale eště nema stěny a na střechu je třa položit piskovanu lepenku. Buda nic moc velka, enem cyrka dvanast štverečnich metru zastavjane plochy. Tež to je take paradni čislo, ale o tym kerysyk iny raz.
A eště nemam zrobene fšecko, co třa, tuž zyma chvilu počeka. Mohla by až do jara. Jasne. Paru mrazyvych dni to chce, to ja, a vody je tež třeba. Tuž nech zasněži, nebo zaprši. Aji mrazy su třeba, aby poscypaly plisně a a že by zmrzli slimacy, co se schovavaju.

Kobzoli je tež dost, urodilo se fajně. Něuvjeřytě, ale doma zrobene - teda vypjestovane - kobzole su na chuť vyrazně lepši, jak ty kupene. A neni to enem tym, že se musy člověk postarat. Aji susedove byly lepši, než ty kupene. Byly tak dobre, jak ty moje. Tuž kobzola něbudu muset kupit - něchapal sem, dvje kila kobzoli z Teska za sedumnast korun??? Aji na sadbu mi zbude, kompost zme letos stihnuli rozvezt - děvuchi byly moc šikovne, aji zaorat sem ho stačil. Fajně! Vy, co stě čitali "Jak zme kopali kobzole" vitě, že sem musel kupiť novy plašť a dušu na traktor, že to něbylo take jednoduche. Ale stihnul sem to. Mam poorane, pohnojene. Ale to sem mohl zrobit fšecko až po tem, co sem se vysral na jedneho něschopneho tlučhubu. Šecko je na cosyk. Ale f koněčnym dusledku je to fšecko na hovno.

Kapitola sama pro sebe su papryki. Tuž to je moje paradni čislo. Teda moje a mojich děvuch. Mamka každy leden sadi - meška f panelaku a ma tam teplo, to bych ja v chalupje nězvladal. A musy už v lednu, bo papryka potřebuje čas. Po zmrzlych to idě do země, ale ni do sklenika nebo do folijaka. Pjekně do pola. NA OSTRAVSKU ROSTU NA POLU PAPRYKI! Jasne. Su to dycki odrudy pro polni pjestovani, ale rostu, roďa a prosperuju. Enem dycki v řyjnu pomrznu, což je škoda. Něvjeřytě? Dam fotki. Něvjeřtě. Letos je naloženych papryk tež hafo. A co sem teho zežral v salatu, nebo enem tak. Taki fajny pocyt to je, jak se na polu utrhnětě papryku z vlasneho křaka, vydlubnětě z ni jadřyněc a pomaly zežeretě. Krom teho, po kupovanych paprykach mi neni dobře a nevim čemu. Furt maju tendence se vratt nazpadek. To se mi z našimi vypjestovanymi něstava. S tymi žaden problem němam.

Narok oprubuju eště přydat melouny. Enem tak z prdele, co to zrobi - už zme je mjeli, ale sadili zme pozdě, tuž nědozraly. A esy nezapomnim zavčasu nasadit. Mamka mě zabije, jak ji řeknu, že krom papryk, rajčat, zela a kedlubnuv bude muset eště zasadit aji paru pecek z melouna. To budě prdel jak řyť. Faktycki se těšim. Už aby zas bylo jaro.

Vidim, že neska sem to trochu možna přehnal ze spisovanim, tuž stačilo. Mějtě se fajně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čas pomaly bilancovať varner 21. 12. 2006 - 08:03