Kobzole a zelé - živobytí celé..

21. listopad 2007 | 08.38 |

.. a bravek v chlivku, pravila moja babina, nech Pambu da lechke spočnuti. Jasne, myslim před rokem, no před vice jak rokem sem tu o tym psal cosyk podobneho, ale to bylo v suvislosti s kopanim kobzolkuv, fčilek je to o čimsyk innym. Letos bylo sucho jak cyp tuž se kobzoli moc něurodilo. Myslim sem vytahnul baj aj tyle, co zme zakopali na jaře. Ty vjetrniki, co stoja v Dojčlandě přy mořu spomaluju vjeter a zadržuju vodu, tuž je u mořa mokro a zaplavy a ve středni a vychodni Evropě sucho, bo se tu ty mraki z vodu nědostanu. Vjeter ich tudyk nědofukně Zabij ekologistu, zachraniš se život..

Tuž kobzolkuv se buhvijak něurodilo a zela sem zapomjel mamě řeknuť nech naseje - temu zme letos využili akcyju f Kaufu. Nakupil sem kobzoli a pravjeli zme se, že zela konečně zase naložime. Tuž je to ten najzdravjejši vitamin C (hneď po jeřabinovym vině), kery do sebe možetě narvať. A to sem ešče viděl aji vodu ze zela prodavať za jakychsyk patnast kaček za pulitra. Tuž to by mě cyp střelil. Voda ze zela. Takeho cosyk... Svjet se f prdel obraca. Ale to nic. Nakupili zme kobzoli aji zela. No maš rozum? Či sem se posral f kině abych kupoval kružlane? Čert vi, jak dluho to leži a čert vi, kaj fšudě už to tež leželo. Pjekně hlafkove se kupme. Jasne, čemu ni? Šak kružlak je ešče po moji babině a dědovi a či mě neni? Prvnikrat to něrobim, už sem to robil. No a tuž hromada nakružlaneho zela u nas vypadala tak oto:

obrazek

Ty hromady byly dvje a zela je z osumdesat litru ve dvuch bečkach z hliny. Sud, co je tež ešče po babině je kajsyk zašity a něvim, v jakym stavu. Ale co po sudě, no ni? A ešče jak je prazny. Nakoněc pytel zela zbyl, kupili zme teho moc. Tuž s pytlem do sklepa, šak se to tež zežere.

No a bo už je to ze štyry, možna ze šest tydňu, zele je fajne, kisle. No ňamka. Akurat něvim, co to bylo za odrudu, bo je to jaksyk moc mjeke. No uvidime, jaka budě zyma a esyk budě dost vody, narok bysem se mjel zela trochu nasadiť svojeho. Budě beztak lepčejši, jak to dovezene z Polske.
Fajny deň a dobru chuť.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře