Konečně obleva

13. leden 2011 | 05.05 |

Nemám zimu rád a to studené, mokré, bílé svinstvo mě přivádí často až k šílenství. Nerad ho uklízím - naštěstí je úklid sněhu koníčkem mojí draze milované choti. Nerad se v něm brodím. Nemůžu pouštět ven slepice. Nemůžu nic dělat kolem domu. Blbě se čistí králičí kotce, takže kokcidióza ohrožuje chov. A musím topit.

Od loňského prvního prosince až prakticky do minulé neděle to furt leželo všude kolem baráku. Konečně už neleží. Konečně jsem mohl vypustit slípky na první zimní pastvu - už jim hrabalo z toho, jak byly pořád zavřené, neboť na něco takového nejsou zvyklé. Konečně jsem mohl vyčistit kurník i trusník a dát novou podestýlku - za ten měsíc a něco toho bylo tolik, že chudery už skoro nemohly ani dýchat, jak vysokou koncentraci čpavku měly v místnosti. Už je to v pořádku. Uklizeno, podestláno, srovnán hřad. Když počasí vydrží, uděláme i nové kukaně na snášení vajíček.

A co je nejlepší, když se mi nechce do sklepa ke kotli, tak za tohoto počasí si můžu dovolit čtyřiadvacet hodin vytápění vynechat - v mém pokoji/bytě "na Olympu" (v patře) mi těch 12-13°C na spaní a případný pobyt docela stačí, i když "se" netopí, dámy "dole" mají samozřejmě tepleji. Soustava je samotížná, dole to topí déle díky setrvačnosti. A teplota může klidně ještě o stupeň, či dva klesnout, jsa ze studeného odchovu, jedenáct stupňů tepla považuji stále ještě za akceptovatelné.

Letos konečně a zaplaťpámbu Ridera (bývalý TCHAS) začala prodávat "otopnou směs", což je honosný název pro prachsprostý šlám, který je nejlacinějším rozumným vytápěním, co je k dispozici. Kdo nezná, je to mokrý černouhelný prach, údajně "neekologické" topení. Blbost! Je to černé uhlí, co na tom máte sakra neekologického? A obsah vody, včetně vody případně přidané, je nižší, než v tom nejkvalitnějším mosteckém hnědém. Nepohodlné? Ujde to. Večer naložím, ráno naložím. A stačí. Regulace? Víceméně zbytečná, výkon kotle odpovídá potřebě. Ale jo, dá se to jak "rozfajrovat", tak samozřejmě i "přidusit", aniž by se komín těžce zasíral dehtem, jak je zvykem při "regulaci" spalování hnědého uhlí. Kotel? Samodomo. Výroba Vítkovice, svépomoc,  cca 1991, určeno pro spalování právě uhelných kalů - prostě ten kotlík je na to stavěný a nejlepší výkony podává, když má naložené kvalitní kaly. Děsím se chvíle, kdy se "propálí", ale nemyslím, že by k tomu mělo dojít brzy.

Topná soustava? Samotížná, realizovaná se spoustou chyb (mých vlastních) a zralá na perestrojku. Regulace topné soustavy? Jen vyvážení tak, aby topila všude - všechny hydraulické odpory v celém systému +/- přibližně stejné. Termoregulační ventily? Zbytečnost, nulový přínos a vyhozené peníze. Vůbec považuju termoregulační ventily za nesmysl - zdůvodnění mají jedině v případech, kdy chci regulovat teplotu na nižší, než je nastavena na hlavním termostatu, nebo topím-li bez pokojového termostatu. A i v případě, že chci v té místnosti regulovat teplotu níž, než jaká tam je díky termostatu v hlavní místnosti, stačí mi normální ventil. Prostě nějak mi uniká smysl téhleté dodatečné podřízené regulace. Nepřipadá mi být nezbytná.

Teplota spalin je vyšší, komín je dobře mít vyvložkovaný keramikou. Saze suché, nelepí se na stěny komínového otvoru. Žádný bordel z komína.

Samé výhody a sociální jistoty. Samá chvála. Tak dáme i nějaká negativa. Spousta špíny z otopné směsi, ale hlavně z popela při vybírání kotle. Jo, práší to. Fest.

Za těch deset zim, co se starám, aby moje děvčata měla prdelky v teple, je to druhá nejpohodlnější zima pokud jde o vytápění a taky s kaly. Jinak jsem zkoušel ledacos. Dřevo, hnědé uhlí, černé uhlí i koks jsem tu měl na zkoušku. Uhelné kaly u mne jednoznačně vítězí v poměru kvalita/cena. Doufám, že budou v nabídce i letos a že je stihnu pořídit dřív, než v prosinci, kdy je jejich cena nejvyšší za celý rok.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Konečně obleva lentilka®sdeluje.cz 13. 01. 2011 - 07:40
RE(2x): Konečně obleva valach-ostrawski 13. 01. 2011 - 09:18
RE(3x): Konečně obleva lentilka®sdeluje.cz 13. 01. 2011 - 10:41
RE: Konečně obleva hospodynka 13. 01. 2011 - 08:04
RE: Konečně obleva tenisak* 13. 01. 2011 - 10:48