Zajímavé souvislosti

30. říjen 2007 | 07.52 |

"Podívej, Vincku, nedávno jsme si stěžovali na malou porodnost, vymírání národa a teď se situace obrátila, miminek přibývá!"
"Jo, podívej se taky z druhé strany: Kolik je na světě lidí? Já mám zprávy, že 6 miliard. Před sto lety to byla zhruba jedna miliarda. Nárůst 6x. Bude-li to takhle pokračovat, za dalších sto let už by to bylo 36 miliard. Teď už je mi jasné, proč jehovisti pořád vyhrožují koncem světa. Je to vlastně docela prozaické."
"No jasně, jsou přelidněny státy, ale u nás to tak není!"
"I u nás se na to můžeme podívat z jiného pohledu. Pokud jsem se doslechl, za první republiky jsme měli asi 12,7 milionů obyvatel. A pozor! Kromě Čech a Moravy jsme měli také Slovensko a Podkarpatskou Rus. Rus spolkl Rus, Slovensko "si vie samo riadiť" a na to, co zbylo, je víc, jak deset milionů obyvatel. To je málo? Na pole šel tenkrát sedlák sklízet obilí s kosou. Dnes vyjede kombajn. Těch ženců by muselo být snad sto, aby kombajnu stačili a podali stejný výkon. Tak je to skoro ve všech oborech, skutečná potřeba lidí je mnohonásobně menší, pokud je nechceme zaměstnat na zbytečných fiktivních postech, nebo nechat jako nezaměstnané na ulici."
"Ale potřebujeme přece mladé lidi, aby uživili přibývající počty důchodců!"
"Hele, ty vozembouchu, tahle říkanka všude omílaná vychází z těžko udržitelného systému tvorby důchodového základu. Zkus myslet hlavou, pokud to dokážeš: Který stát může mít silnější sociální síť? Chudý nebo bohatý? Fajn. Tedy bohatý. Kdy je stát bohatý? Když ekonomicky prosperuje? Správně. Kdy stát ekonomicky prosperuje? Když dokáže svoje produkty nejen věcné, ale i duševní vyplodit na světové úrovni s vynikajícím manažerským uplatněním doma i v zahraničí – s minimálním podílem manuální práce, která je drahá, tedy na vysoké technické úrovni s minimem lidí. Pak může stát silně dotovat sociální síť.
Vidím, že jsi nějak zmatený, tak jinak: Viděl jsem u nás montážní halu na hodně užívaný výrobek. V ní na dvě stovky lidí, nejen vlastních dělníků, ale třeba i svačinářky, pracovníci na transport materiálu a odvoz odpadu, úkoláři, mistři, nástrojáři a tak dále. Každý mohl v průměru uživit dva důchodce. Pak jsem viděl jinde halu na obdobný výrobek, jenže lepší, 150% produkce proti nám a lidé? Pět seřizovačů na inženýrské úrovni, ale špičková technologie. Mohli vzhledem k produkci tedy uživit místo čtyř set až šesti set důchodců místo s dvěmi sty lidmi jen s pěti. Jo, lidská práce je drahá. Všichni chtějí nejen žít, ale i jíst, bydlet, bavit se a často málo dělat. Co když z té nové generace a silné populace, o kterou usilujeme, která v době dospívání a vzdělávání naopak zatíží sociální síť, vyroste generace nových nezaměstnaných a bezdomovců. A opět na sociální síti. Tisíc pracovníků vyrábějících pastičky na myši neuživí ani jednoho důchodce. V počtu lidí to není. Tak si to přemel v makovici, třeba se ti trochu rozsvítí...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře