A vám dupou králíci jak?

23. březen 2010 | 22.29 |

Jak se zdá, zima rychle předává žezlo vlády mému nejmilejšímu ročnímu období. Přichází jaro, ptáci po ránu řvou jak pominutí, všechno pučí a nalévá se, jenom já se musím nalévat za svoje - žádný mi nepučí.

O víkendu jsem se rozhodl po zimě vyčistit kotce králíkům - v zimě přes sníh se tam pomalu nedalo dostat - a naočkovat tu bandu proti moru a myxomatóze. Při svých rozměrových parametrech se mi spodní řada kotců čistí poněkud hůře, tudíž jsem zaměstnal svoji drahou nezaměstnanou starší dceru - odvedla dobrou práci a všechny holky jsou jak ze škatulky a v bavlnce. Po dlouhé době dostaly suchou a čistou podestýlku - no co, sláma už mi pomalu dochází a kotouč od zemědělců nemám jak odvézt. Taky se mi jeví poněkud nerozumné, koupit za stovku kotouč slámy a za litr si ho nechat dovézt.
Letos možná zaseju pšenici na kousku pole, sklidím to nastojato aniž bych mlátil a v zimě použiju co podestýlku nejen králíkům, ale i slípkám. Všichni si potom klásky hezky vyžerou sami a já rozmáznu dva kusy hmyzu jediným úderem.

Granulované králičí bobky jsou výborné hnojivo ať už pod stromky, pod keře borůvek, rybízu, či angreštu, pod maliník i ostružiník. Klidně je lze dát růžím, narcisům, kosatcům nebo tulipánům, ale počítejte s tím, že vám na záhonech poroste tráva. Další výhodou granulovaného králičího hnojiva je jeho celkem nenákladná výroba - králíci totiž ty granule vyrábějí sami. A velmi často i suché, stačí odebírat a zabalit.

Králíky jsem očkoval, bylo to tuším v neděli, vakcínou pestorin mormyx. Je to ověřená vakcína, double proti moru i myxomatóze s aplikací pod kůži, po jejímž použití nemívám s chovem potíže; ztráty do jednoho procenta považuji za zanedbatelné, ale většinou jsou nulové. Určitá imunita se přenese obvykle i na mladé ať už je to cestou placenty, mateřského mléka, nebo jinou - je mi to celkem jedno a mladé stejně hodlám naočkovat jakmile budou odstavené. Letos bych rád rozšířil odchov formou volného výběhu, velmi se mi tento způsob osvědčil, maso potom není tučné, je chutnější a trochu by i někomu mohlo připomínat divočinu. Pro jistotu jsem letos naočkoval i sebe. Králík uhnul...

V tuhle dobu jsem už obvykle mívával první mladé, ale letos byla zima studená, spousty sněhu a ani těm králičkám se moc do ničeho nechtělo. Na aktuálních patnáct samic mám tři samečky - jeden je hlavní, jeden záložní a jeden pro sichr. proč tolik? No ono to není tak jednoduché - už se mi stalo, že jsem měl dva samce a jeden utekl(?) ze špatně zavřeného kotce a druhého odnesla liška(?), nebo nějaká svině zlodějská ať jí ty paprče nenechavé uschnou a upadnou. Takže "pro sichr" živím obvykle tak tři kluky. Někdy čtyři. Samec se nepáruje víc jak dvakrát za den a s jedním by to trvalo strašně dlouho. Navíc to riziko ztráty by bylo velké.

No a tak od včerejška se u nás zase šoustá. Sice jenom mezi králíkama, ale aspoň tak. Po zimě si ovšem nejsem tak docela jistý kvalitou spermatu, a tak králičky připouštím dvakrát denně Jednou ráno, jednou v podvečer. Holky jsou teď zjara "plné štěstí", prdelky zvedají, ocásky na stranu odkládají, jen aby to ti hoši měli co nejpohodlnější.

Nevím z jakého je to důvodu, ale jeden ze samečků pokaždé trvá na orálním sexu před samotným aktem - protože nemám čas nad nimi postávat a kontrola musí být neb to nedělají pro své potěšení, musím ho vždycky vzít za hřbet a navést správným směrem. Potom už odvádí dobrou práci. Tedy aspoň doufám. Zkontrolovat se to dá nejdříve po týdnu a jistota bude až za nějakých třicet dní, tak dlouho totiž trvá králičí březost.

Od patnácti samic by mělo být tak asi 40-60 mladých, počítám letos se dvěma vrhy od každé samičky - nemám v úmyslu je nějak moc přetěžovat - a tak něco kolem stovky mladých bychom mohli odchovat. Uvidíme jak to dopadne, report vyvěsím na podzim.

Šoustání zdar!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: A vám dupou králíci jak? hospodynka 24. 03. 2010 - 05:52
RE: A vám dupou králíci jak? newold®blbne.cz 24. 03. 2010 - 08:15
RE(2x): A vám dupou králíci jak? valach* 24. 03. 2010 - 11:26
RE: A vám dupou králíci jak? mi-lada 24. 03. 2010 - 08:45
RE(2x): A vám dupou králíci jak? valach* 25. 03. 2010 - 18:49