Záplatujete? Měli byste...

21. prosinec 2009 | 20.20 |

Není to tak dávno, co byl den, kdy společnost Microsoft vydává záplaty za poslední období. Vše je podrobně popsáno na stránkách Microsoft Security Bulletin Summary for December 2009 (anglicky). Pro běžného uživatele je důležité to, že na aktualizace by měl být upozorněn automaticky, pokud je ve Windows povolena funkce automatických aktualizací (v Ovládacích Panelech). Případně lze chybějící záplaty doinstalovat návštěvou stránek Windows Update, kde dojde k "očmuchání" počítače. Tuto novinku píšu ale z důvodu, že v podobný termín vydala záplaty i společnost Adobe. A aktualizovat aplikace společnosti Adobe, to již úplná samozřejmost není!

Tímto narážím na současný problém, kdy útočníci zneužívají bezpečnostní chyby nejen v prohlížečích a produktech Microsoftu, ale i v aplikacích třetích stran, kterou může být třeba právě Adobe Flash Player nebo Adobe Acrobat Reader. Tyto jsou v podobě různých plug-inů provázány přímo s prohlížeči typu Internet Explorer, Mozilla Firefox atd. Stačí pak vstoupit třeba i na legitimní webovou stránku a bez vašeho vědomí dojde ke spuštění havěti.

Ideální řešení podobných problémů je v podstatě jen jedno: mít nainstalovány všechny bezpečnostní záplaty Microsoftu, ale i výrobců třetích stran. To je ovšem neuhlídatelný úkol i pro zkušené uživatele, tudíž lze využít výbornou aplikaci Secunia Personal Software Inspector. Po prvním spuštění se bude určitě většina z vás divit, co že všechno není záplatováno! Já se taky divil. Fest.
(www.viry.cz)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Záplatujete? Měli byste... hospodynka 22. 12. 2009 - 07:04