Požóóól, jdou k vám kužátka...

4. květen 2017 | 19.13 |

Nějaký ten pátek chovám se slepicemi i kohouta. Koupil jsem ho kdesi u Polomi (to je tam, jak zamrzaly Pendolinu ty CeDeRomy), synek vyrostl a je z něho hlídač, jak pes. Možná ještě lepší, protože kdo by čekal, že na něj odněkud vyletí kohout?

Nemá rád děti, moc dobře si pamatuje, jak mu ubližovaly, a tak ho, chudáka, musím nechávat zavřeného, protože na cizí a na děti je jak zlý pes. Ovšem má to i své výhody. Kohoutek totiž si chrání svoje teritorium a protože je velký a silný, přestal jsem za bezmrazivých večerů na noc zavírat kurník. Slepice jsou přece původně zvířata divoká, ve své pradomovině nežijí ve vytápěných kurnících. A tak i u mne, jsa líný, jak veš, mají spíše spartánskou výchovu. No a kohoutek, hlídaje si své, zdá se, že i po nocích je schopen slepičky ubránit před čímkoli, co ještě v "civilizované" krajině je schopno do kurníku v oploceném výběhu vlézt. Za dva roky se žádná slepice neztratila.

Letos jsem si koupil z druhé ruky líheň na nějakých devět slepičích vajec. Sesbíral jsem asi jednadvacet vajec, které jsem do ní nasadil, protože se vešla s tím, že postupně se uvidí. A vidělo se.

První vejce jsem rozbil po týdnu při neopatrné manipulaci. Při prvním prosvěcování jsem vyřadil tři vejce po posledním prosvěcování jich zbylo už jen sedm. Koneckonců, počasí nebylo zrovna ideální, takže něco bylo neoplozené, něco se zkazilo - pro zájemce bych měl ještě pár zbylých vajec odložených k použití při slibování politiků na náměstích na téma, jak se budeme mít dobře, když zvolíme právě je. neváhejte, chystám se je vyhodit - osobní odběr je nutný.

Zbylo sedm vajec, která vypadala nejslibněji. Po dvaceti dnech se objevila dírka u čtyř, jednadvacátý den i u pátého. Nejspíš proto, že jsem podcenil nutnost určité míry vlhkosti a nepřestal vejde obracet tři dny před předpokládaným líhnutím, vyklubala se nakonec na svět (jen) čtyři živá a životaschopná kuřata.

Tak mi to teď v kuchyni pípá a cvrliká, cpe se to míchanicí, jakou jsme dříve dělávali pro malé zebřičky, korely a andulky. Mně nezbývá, než tomu, kvočny nemaje, trochu přitápět (díky výrobcům za "tepelné koule") a krmit a čistit a za pár dní asi i začít venčit...

No a v červnu počítám, že bych nasadil další. A proč v červnu? Protože během května nám ČEZ asi třikrát na celý den vypne kvůli opravám elektřinu, nevím, jak bych automaticky zajišťoval v líhni teplo a nerad bych, aby násadová vejce kvůli toho prochladla.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář