Elektřina a jističe ještě jednou a stručně

28. leden 2016 | 22.24 |

Argumentace rezervovaným výkonem je v případě malospotřebitelů blábol. Rezervovaný výkon je důležitý, když sklárna smlouvá odběr 10MW a a podobně. Chataři a chalupáři díky statistice žádný problém nepředstavují (leda by někdo zorganizoval akci "všichni na chatu a zapnout rychlovarnou konvici", což je nesmysl, větší nebezpečí je nějaké derby v televizi). Instalace již existují a větší náklady představovat nebudou (až na zlodějnu se smartd gridy). Trafa jsou plánována do budoucna a běžně jedou na 30% nominálního výkonu.

Ať si o tom různí "experti" píšou cokoli, tahle argumentace je blábol a blábolem zůstane.

Problém je jinde: OZE u nás i v Německu zdeformovaly cenu silové elektřiny a poplatky za OZE zhoršují konkurenceschopnost firem. V Německu měla většina firem tyto poplatky odpuštěny, logicky tedy mohou vyrábět levněji.

U nás by odpuštění poplatků těžko prošlo, tak to hodíme na obyvatelstvo jinak. Nepřítelem státu bude vždy malý lotr, který ukradne bochník chleba a nikoli dvojice ministr financí+tunelář, který ukradne desetitisíce bytů.

Chvályhodný (v neoliberálním paradigmatu) cíl ulevit velkým odběratelům logicky vede k tomu, že to obrátíme proti malým odběratelům... někdo to zaplatit musí. A jen na OZE platíme ročně cca 42 miliard Kč, což je přibližně suma, kolik nás stojí ročně základní a střední školství.
Jenže přidat učitelům je v kapitalismu v podstatě zločin (nic neprodukujeme, prožíráme peníze z daní Bakalů a Babišů)... platit solárním baronům je ok.

Distribuční poplatky jsou totéž: vybrat se musí, velcí spotřebitelé lobují lépe, než obyvatelstvo...takže zkrátka chudší budou dotovat bohaté. Ostatně to je trend ekonomiky posledních desetiletí.

Dále nás čekají velké problémy: stabilní zdroje dožijí a "díky" deformované ceně silové elekřiny se nevypaltí postavit.
Jestli si někdo myslí, že smart grids vyřeší nedostanek elektřiny, tak ať zkusí lepším přerozdělováním přežít bez bankrotu, když bude mít výdaje 18 tisíc měsíčně a příjmy 16 tisíc měsíčně. Kde nic není, ani Bureš nebere.

Takže vítejte v budoucnosti a vězte, že bude hůř: i ty slavné smart gridy někdo bude muset zaplatit... kdo si myslíte, že to bude? Výrobci a distributoři? Ti jistě ne! Distribuce má ze zákona přinášet přiměřený zisk a tak to zkrátka zaplatíme my.
Máme, co jste chtěli...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře