Konopná mast

11. leden 2015 | 18.05 |

Nejlépe je použít sušené listy a květenství (palice) samičí rostliny a to bez stonků. Semena neuškodí, jen občas pukají. Vyrobíme si vodní lázeň (ideální je hrnec na mléko). Pracujeme s poměrem 1kg vazelíny na 0,75l nedrceného sypaného suchého materiálu. Záleží i na poměru listů a květenství (více květů znamená vyšší podíl aktivní látky).

Rozpustíme vazelínu (lepší je, když teplota nepřesáhne 80°C) a přidáme rozemnuté části rostliny. Pro jednoduché louhování a cezení můžeme sušenou nenapěchovanou herbu zašít do gázového či bavlněného sáčku. Dvě hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhujeme a pak necháme vychladnout. Základ masti pak spolu s herbou necháme ještě týden odležet na chladném a temném místě..

Poté mast znovu zahřejeme na 2 hodiny na cca 80°C a opakujeme louhování. Následně necháme mast odležet na cca. čtyři týdny. Pak mast naposledy zahřejeme tak, abychom ji přivedli do tekutého stavu a pevný materiál scedíme přes jemné plátno, které můžeme použít např. jako obklad na postižené části těla nebo na zábaly kloubů. Ještě za teplou mast plníme do čistých sklenic či kelímků s víčkem. Uskladňujeme nejlépe v chladu a temnu. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Konopná mast hospodynka 20. 01. 2015 - 16:19