Jak poznat sociopata

6. leden 2015 | 23.40 |

Sociopaté jsou lidé, kteří trpí asociální poruchou osobnosti. Tato porucha je charakterizována nedostatkem empatie, neschopností lítosti nebo studu, manipulativním chováním, egocentrismem a schopností lhát za účelem dosažení svých cílů. Sociopati mohou být nebezpeční, ale často jsou pouze nesnesitelní a nedá se s nimi vyjít. Je nutné poznat, že jednáte s takovým člověkem, ať už je to váš kolega, nebo váš nový partner. Pokud chcete vědět, jak sociopaty poznat, musíte si všímat toho, jak se tito lidé chovají a co říkají.

1. Naučte se vnímat signály

1.1 Zjistěte, zda tento člověk trpí nedostatkem studu. Většina sociopatů škodí ostatním lidem a vůbec se za to nestydí. Mohou například ostatní ponižovat, nebo jim působit problémy. Pokud je někdo skutečným sociopatem, žádné takové činy si nevyčítá, bez mrknutí oka ostatním ubližuje, manipuluje s nimi, lže, nebo se chová nepřijatelně.

Když sociopat udělá chybu, pravděpodobně nepřijme žádnou zodpovědnost a pokusí se to svést na někoho jiného.
Sociopaté jsou ochotní lidem ubližovat, když tím dosáhnou svého. Proto je spousta z nich úspěšnými lidmi.
Sociopati jsou krutí ke zvířatům a ani za toto se nestydí.
Zamyslete se nad tím: slyšeli jste někdy tohoto člověka, jak se za něco omlouvá? Pokud jste od něj nikdy neslyšeli žádnou omluvu a znáte se již delší dobu, pravděpodobně máte problém.
 

1.2 Všímejte si toho, zda tento člověk neustále lže. Sociopatům vůbec nevadí celý život všem lidem lhát. Skuteční sociopati totiž mají problémy říkat pravdu. Když někdo jejich lež odhalí, nikdy nepřiznají, jak je to doopravdy a snaží se své lži skrýt. Když už se zdá, že bude odhalena nějaká velká lež, nakonec se pravděpodobně přiznají, aby si udrželi vaši loajalitu.

Sociopati také rádi lžou o své minulosti, dávejte si tedy pozor na nesourodosti v jejich historkách.
Někteří sociopati udělají vše pro to, abyste jejich lžím uvěřili. Mohou například každý den naoko odcházet ráno do práce, i když jsou nezaměstnaní.
Mnoho sociopatů věří svým vlastním lžím. Například Charles Manson jednou řekl: "Nikdy jsem nikoho nezabil! Nemám potřebu někoho zabíjet!"
 

1.3 Všímejte si toho, zda sociopat zůstává za každých okolností ledově klidný. Sociopat může být velmi emocionální, aniž by na sobě dal jakékoli emoce znát. Často reaguje i na dobré zprávy velmi chladně. Sociopati nevnímají události stejným způsobem, jako ostatní lidé a často vůbec nereagují ani na nebezpečné nebo děsivé situace.

Pokud se dostanete do nějaké vyhrocené situace, vy panikaříte a ten druhý se zdá úplně klidný, možná nevnímá okolnosti stejným způsobem, jako vy.
Všímejte si toho, zda je ten druhý někdy nervózní nebo úzkostlivý, hlavně v situacích, které tyto emoce často vyvolávají. Někteří lidé jsou sice klidnější než ostatní, ale většina lidí v nepříjemných situacích projevuje alespoň některé znaky úzkosti.
Studie prokázaly, že sociopati nevykazují žádné známky úzkosti a nervozity při sledování nepříjemných vizuálních vjemů nebo když jsou jim do děla pouštěny slabé elektrické šoky, zatímco normálně fungující lidé se v těchto situacích cítí úzkostlivě.


1.4 Všímejte si toho, zda je tento člověk zejména ze začátku extrémně okouzlující. Sociopati umějí okouzlit ostatní lidi, protože přesně vědí, jak dostat to, co chtějí. Umějí lidem poskytnout pocit výjimečnosti, ptát se jich na ty správné věci a obecně zajistit, aby působili mile, zábavně a zajímavě. Skutečně okouzlující lidé mají dar okouzlit téměř každého, od malých dětí až po babičky. Pokud se zdá, že je tento člověk na první pohled okouzlující, ale v pozdějších fázích vztahu vás mate, nebo dokonce děsí, je možné, že jednáte se sociopatem.

Sociopaté jsou vlastně takoví dokonalí podvodníci, kteří vždy jednají tajně. Musí vědět, jak se zalíbit ostatním lidem, jinak by nezískali to, co chtějí. Pro dosažení svých cílů musejí umět splynout s davem, takže se dokážou usmívat, zdravit lidi a zajistit, aby se s nimi lidé cítili příjemně.
Spousta sociopatů jsou okouzlující lidé a jejich asociální chování se projevuje izolovaně (bez pocitů zoufalosti) i několik týdnů po začátku vztahu.
Sociopaté jsou často tak charismatičtí, že pro ostatní lidi vyzařují sexualitu a jsou silně přitažliví.


1.5 Všímejte si toho, zda je tento člověk výjimečně inteligentní. Někteří slavní sociopati byli velmi inteligentní a měli skvělé akademické nebo vědecké výsledky aniž by se museli snažit. Většinou tito lidé mají výborné známky. Svoji inteligenci ale využívají k tomu, aby s lidmi manipulovali a ubližovali jim. Jejich inteligence je důvodem, proč jsou tak nebezpeční, protože jsou často o několik kroků napřed před lidmi, kteří se je snaží usměrnit.

Mnoho slavných sériových vrahů mělo vysoké IQ – proto také dokázali tak dlouho unikat policii.


1.6 Sledujte, zda je tento člověk manipulativní. Sociopaté často nachází v lidech jejich slabosti a umějí jich využít na maximum. Jakmile se rozhodnou, dokážou s lidmi manipulovat a přimět je téměř k čemukoli. Sociopati se přiživují na slabých lidech a drží se dál od emocionálně silnějších jedinců. Hledají si lidi, kteří jsou smutní, nejistí, nebo nenašli svůj smysl života, protože jsou pro ně snadnou kořistí. Všímejte si toho, zda tento člověk manipuluje s lidmi a dokáže je přesvědčit k tomu, aby jednali podle jeho přání.

Skuteční sociopati pomalu a nenápadně převezmou kontrolu nad životem ostatních lidí. Rádi mají každou situaci pevně v rukou a mezi ostatními silnými lidmi se necítí dobře.
Všímejte si toho, zda tomuto člověku nevadí podvádět jiné lidi a lhát jim jen proto, aby získal to, co chce.


1.7 Hledejte znaky násilného chování. Jako děti sociopati často trápí zvířata, nebo dokonce bezbranné lidi (toto chování se většinou znovu vynoří v dospělosti a projevuje se duševním a emocionálním týráním ostatních lidí). Tento člověk je často útočný, nebo příliš temperamentní, při hádkách hází věcmi a chová se nepřirozeně násilně.

Pokud máte pocit, že je tento člověk navenek většinou klidný, ale potom zničehonic vyletí a začne být nezvykle násilný a vzteklý, pravděpodobně se u něj projevuje asociální chování.


1.8 Všímejte si toho, zda mát tento člověk velké ego. Sociopati si často myslí, že jsou skvělí a úžasní. Většinou vůbec nereagují na kritiku a mají o sobě přehnaně vysoké mínění. Také mají pocit, že si zaslouží jen skvělý život a že by se jim měly dít pouze skvělé věci, aniž by se o ně museli jakkoli snažit.

Také mají nerealistický pohled na své vlastní schopnosti. Mohou si například myslet, že mají skvělé hudební nebo taneční nadání, i když to ve skutečnosti není pravda.
Tito lidé si často myslí, že jsou lepší, než všichni ostatní lidé, přestože o tom nemají žádné důkazy.
Sociopati jsou často narcisté. Nejraději se tedy baví sami o sobě a neposlouchají nikoho, kdo mluví o něčem jiném. Také se rádi pozorují v zrcadle a nevěnují pozornost ostatním lidem. Sociopat obecně nechce slyšet nic, co mají na srdci ostatní lidé.


1.9 Všímejte si, zda se vám tento člověk dívá dlouze do očí. Sociopati jsou známí tím, že dokážou udržet oční kontakt dlouho a bez přerušení. Zírají na vás proto, že jim to vůbec nevadí a necítí se přitom ani trochu nepříjemně. Používají to jako další metodu k dosažení svých cílů. V memoárech sociopatky M. E. Thomasové "Confessions of a Sociopath" tato žena píše o tom, jak dlouhé pohledy do očí často využívala k tomu, aby od lidí dostala co, co od nich chtěla.


1.10 Naučte se číst v obličeji údajného sociopata. Každý obličejový rys vám může mnohé napovědět. Pokud si člověk dává pozor na to, co na svém obličeji projevuje, je snadné rozlišit sociopata od normálního člověka. Například oči dokážou prozradit duševní stav člověka.


1.11 Zjistěte, zda tento člověk má skutečné přátele. Ne každý má to štěstí, že získá skutečné přátele, ale pokud tento člověk nemá vůbec žádné přátele, měli byste se mít na pozoru. Může mít několik známých, nebo lidi, se kterými se stýká a manipuluje s nimi, nebo kolem sebe může mít lidi, kteří ho obdivují a dokazují mu jeho dokonalost, ale pokud nemá žádné skutečné přátele a nepěstuje smysluplné vztahy, pravděpodobně je s ním něco v nepořádku. Pokud není extrémně stydlivý a nemá jiné důvody pro nedostatek přátel, je dost možné, že se jedná o psychopata.

To samé platí také pro rodinu. Pokud tento člověk není v kontaktu s nikým z rodiny a nemluví o své rodině, může to také značit problém. Samozřejmě pro to může mít své důvody, například těžké dětství, takže byste to neměli brát jako jediný ukazatel.
Hledejte u tohoto člověka nedostatek spojení s minulostí. Pokud nemá žádné přátele ze školy, z univerzity, nebo z minulého života, také to může znamenat, že se jedná o sociopata.


1.12 Všímejte si toho, zda vás tento člověk izoluje. Sociopati se rádi s lidmi rychle spřátelí a sbližují. Dělají to proto, abyste neměli šanci hodit zpátečku, nebo si rozmyslet co, co jim slíbíte. Možná už po několika dnech či týdnech zjistíte, že sociopat ve vaší přítomnosti jedná velmi intenzivně (například pokud spolu chodíte). Může se dokonce snažit vás přimět k tomu, abyste si mysleli, že jste spřízněné duše a patříte k sobě, protože umí dobře číst v lidech a dokáže přesně určit, co chcete slyšet. Sociopat se bude snažit vás mít jen pro sebe a nebude vás chtít "sdílet" se světem.

Pokud spolu chodíte, sociopat se bude velmi rychle snažit vám zabránit v tom, abyste se stýkali se svými přáteli, protože bude mít pocit, že ho ohrožují. Bude si vymýšlet důvody, proč nechce s vašimi kamarády chodit ven, například "Ti lidé ti stejně nerozumí tak jako já" nebo "Nikdy se ke mně nechovali hezky" a bude se snažit ve vás vyvolat pocit, že vám nikdo nerozumí a že byste měli všechen svůj čas trávit s ním.


1.13 Všímejte si toho, zda je tento člověk dětinský. Sociopati se nepoučují ze svých chyb a opakují je stále dokola. Proto nikdy nevyrostou a nevyvinou se tak, jako ostatní lidé. Všímejte si tedy dětinského chování, které může být skryté pod rouškou charismatu a okouzlení.

Zpozorněte zejména když uvidíte toto:
Extrémní sobeckost. Tento člověk chce vše za každou cenu jen pro sebe. S tím se pojí také neochota dělit se.
Obrovské ego. Tento člověk je posedlý sám sebou natolik, že jsou mu ostatní lidé ukradení.
Potřeba uznání a dostupnosti. Tento člověk bude chtít, abyste mu byli k dispozici kdykoli bude chtít.

2 Vezměte nohy na ramena

2.1 Držte se od tohoto člověka co nejdál. Jakmile si potvrdíte, že je tento člověk skutečně sociopat, nejlepší bude vyhýbat se mu. Pokud je to váš kolega, nebo někdo z vašich blízkých přátel, pravděpodobně se mu nebudete moci vyhnout úplně, ale měli byste se snažit s ním řešit co nejméně věcí. Uvědomte si, že sociopat pozná, že se ho straníte a bude se snažit vás dostat na svoji stranu. Musíte zůstat silní a trávit s ním co nejméně času.

Neměli byste být otevřeně nepříjemní nebo nepřátelští. Tím byste se dostali do nebezpečné situace.
Neříkejte tomuto člověku "Vím, že jsi sociopat." Tím byste ho rozčílili ještě více, nebo byste způsobili, že by se začal snažit si vás získat ještě mnohem více. Neměli byste dávat najevo, že víte, jaký je. Snažte se udržovat si co největší odstup a chovat se slušně.


2.2 Buďte imunní proti jeho šarmu. Sociopat se vás možná bude snažit okouzlit a získat si vás dary, komplimenty nebo historkami, které ho budou ukazovat v dobrém světle. Uvědomte si, že jakmile budete mít jistotu, že jde skutečně o sociopata, není cesty zpět. Žádný šarm ani lži už vás nesmí oklamat. Nedovolte mu, aby vám lichotil a nedávejte mu žádné další šance. Měli byste již vědět, že je to celé jen hra na city.

Nevzdávejte se. Sociopat se ve vás bude snažit vzbudit pocity lítosti, bude mluvit o tom, jak osamoceně se cítí, nebo jak důležití pro něho jste. Tento člověk se s vámi ale pouze snaží manipulovat a jak již jistě víte, nemá kapacitu na to, aby tyto pocity skutečně cítil. Měli byste si uvědomovat, že trpí mentální poruchou.
 

2.3 Pokud s tímto člověkem chodíte, snažte se vztah co nejrychleji ukončit. Pokud chodíte se sociopatem, musíte co nejrychleji a co nejbezpečněji utéct. Čím déle budete čekat, tím horší to bude a tím více se ponoříte do myšlenek sociopata. Pokud chcete tento vztah ukončit, musíte to udělat co nejrychleji – nemusíte říkat, že je to kvůli tomu, že je váš partner sociopat.

Pamatujte si, že existuje rozdíl mezi lehkomyslným člověkem a sociopatem. Můžete o někom tvrdit, že je sociopat, protože se chová nezodpovědně nebo je sobecký, ale většinou to znamená jen to, že nemá dobrou povahu. Skutečný sociopat je lhostejný vůči tomu, co si ostatní lidé myslí.
Pokud se nacházíte v manipulativním vztahu, nemusí být vždy nejlepší se ho snažit ukončit o samotě. Můžete to udělat po telefonu, nebo si pozvat nějakého kamaráda, který vám v případě potřeby pomůže, nebo vám například vyzvedne vaše věci. Sociopati neberou ne jako odpověď. Když se budete snažit vztah ukončit, sociopat se začne chovat zoufale a je možné, že na vás bude i útočit a chovat se násilnicky, jen aby vás přiměl s ním zůstat.


2.4 Varujte ostatní. Nemusíte všem vykládat, že je tento člověk sociopat (pokud není vyloženě nebezpečný), ale měli byste jemně varovat lidi, kteří jsou mu blízcí. Varujte všechny ostatní, kteří by s tímto člověkem chtěli chodit. Nerozčilujte ho tím, že budete říkat všem na potkání, že jde o sociopata. Pokud ale nastane situace, kdy bude nutné varovat další potenciální oběť, na nic nečekejte a řekněte, co si myslíte.

Tyto věci řešte případ od případu. Pokud jde například o vašeho nadřízeného, není moudré varovat všechny lidi v práci. Měli byste si jen držet co největší odstup.


2.5 Myslete sami za sebe. Sociopati si vybírají jako oběti lidi, kteří mají problém myslet sami za sebe a hledají u ostatních pomoc. Nejlepším způsobem, jak být imunní proti sociopatovi je zajistit, že budete silní a budete mít své vlastní názory a uvidíte svět svýma vlastníma očima. Sociopati se drží od emocionálně silných lidí a lidí s vlastními názory daleko, protože vědí, že jsou to pro ně nesnadné kořisti a že sebou nenechají manipulovat.

Někdy trvá celý život, než se naučíme myslet sami za sebe, je těžké naučit se vnímat události a okolnosti a pohlížet na situace z více pohledů, ale když se to naučíte a budete trávit čas s lidmi, kteří vám v těchto ohledech mají co nabídnout, pomůže vám to stát se silnými.
Součástí tohoto je také sebejistota. Když budete sebevědomí, budete si sami sebou mnohem jistější a nebudete mít problém odehnat všechny sociopaty, kteří vám přijdou do cesty.


2.6 Přestaňte se sociopata bát. Místo toho využijte své vlastní myšlení a naučte se reagovat rozumně. Pro začátek si uvědomte, že sociopaté umí zahrát úplně všechno, takže pokud něco předstírají, nemá smysl jim říkat, že je máte přečtené. Za druhé, sociopati jsou inteligentní a mohli by vám způsobit značné problémy, protože by se mohli snažit působit stejně chytře jako vy, nebo by se vás mohli snažit přechytračit. Když se sociopata přestanete bát a nebudete se snažit být lepší, než je on, ale budete si užívat sami sebe a cenit si toho, co máte, bude pro něho problém s vámi jakkoli manipulovat. Většina sociopatů nejsou zabijáci, sadisté nebo monstra – jsou to lidské bytosti, se kterými musíte zacházet opatrně. Nechtějí být sociopaté, stejně jako jste si vy dobrovolně nezvolili, že se stanete jejich oběťmi. Můžete jim to ale ztížit a zabránit jim v tom, aby vámi manipulovali. Vzdělávejte se a učte se odolávat jejich manipulaci a ozbrojte se metodami, pomocí kterých se z jejich vlivu vymaníte a budete moci žít svůj vlastní život.

Netvrdím, že sociopat ocení to, že dáte najevo svoji sílu a odmítnete jeho manipulaci. Přestane vám ale vysávat energii a v budoucnu se nebude pokoušet s vámi mávat, protože bude vědět, že by se mu to nepodařilo. Za chvíli ho to znudí a sociopati nudu nemají rádi.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak poznat sociopata vera-nike 07. 01. 2015 - 19:12
RE(2x): Jak poznat sociopata sayonara 08. 01. 2015 - 18:40
RE(3x): Jak poznat sociopata valach-ostrawski 08. 01. 2015 - 20:11
RE: Jak poznat sociopata valach-ostrawski 09. 01. 2015 - 00:39
RE: Jak poznat sociopata nerramedivh 17. 01. 2015 - 01:16
RE(2x): Jak poznat sociopata valach-ostrawski 18. 01. 2015 - 14:59
RE(3x): Jak poznat sociopata nerramedivh 18. 01. 2015 - 15:39
RE(4x): Jak poznat sociopata valach-ostrawski 18. 01. 2015 - 21:13
RE(5x): Jak poznat sociopata nerramedivh 18. 01. 2015 - 21:19