Mulčovat, mulčovat, mulčovat!

15. únor 2014 | 18.50 |

Už je to pár pátků, co jsem se tady zmiňoval o tom, že rytí zahrady je čirý nerozum, jelikož veškeré užitečné půdní mikroorganismy tím totálně a nezvratně zlikviduju. Že je to pro ně totéž, jako kdyby vás vytáhli od krbu a oběda a hodili na severní pól. Do deseti minut umřete. Už se o tom dokonce i veřejně píše a přiznává se to - půda v ČR, míněno tím zemědělská půda je mrtvá. Kdy naposledy jste viděli za orajícím traktorem hejno ptactva? Žereme ropu ve formě hnojiv a protože hnojiva jsou splachována čím dál hlouběji do podloží, dělá se "hluboká orba", aby se to spláchnuté nějak využilo.

Nutriční hodnoty takto vypěstovaných potravin jsou samozřejmě tristní, dávno není pravdou, že mrkev, celer, petržel a další obsahují takové a takové užitečné vitamíny a minerály, protože proboha KDE by je vzaly? Je to vidět i na rozměrech populace, potraviny zaplní žaludek, ale jsou "hladové", prázdné.

Organismus je jako skladník, který udělá inventuru toho, co má k dispozici a když něco schází, vydá signál - HLAD! Už vám neřekne CO mu schází a protože hlad je sviňa, tak mu něco dáme. Pojíme. Skladník projde dodávku, zjistí, že to, co potřebuje, nedostal. Ale protože je to šetřílek a myslí na budoucnost, dodané ULOŽÍ. A vyšle nový signál - hlad! My se sice z počátku trochu divíme, ale zase "něco" dodáme. Opět inventura, opět nespokojenost a... Je to tu zase - hlad! A točíme se v kruhu a tloustneme. Tedy převážná většina obyvatel - a tloustli by všichni, jenom někteří těžce platí hodinami a hodinami strávenými ve fitku nebo jiným podobným způsobem.

Zajímavé, že? Jak (ne)rytí pozemku může souviset s nadváhou. Otázka rýt či nerýt má tudíž u mne celkem jednoznačnou odpověď - nerýt. A když, tak jen mělce. povrtat se na povrchu. Ale když teda nebudu rýt, JAK ten pozemek zbavím plevele pro setí třeba mrkve? Odpověď je v nadpisu tohoto povídání. Jakékoli přikrytí půdy na dobu delší než jeden měsíc má v období vegetace za následek vyčištění povrchu od rostlin. Jestliže přikryjete místo, kde máte naplánovaný zeleninový záhon starým kobercem, celtou, kartóny, černou netkanou a já nevím, čím ještě a jestli to uděláte teď, tak někdy v půlce března, začátkem dubna můžete sít. Stejně tak se dá využít místo, které zbylo po hromadě trávy, kterou jste vyhazovali po sekání - mimochodem, příležitostně si povíme, jak velká blbost je neustálé kosení.

Ale i trávu kterou jste vyhodili "na kompost" můžete elegantně využít třeba tak, že do ní zasadíte brambory. Po sklizni brambor a shrabání zbytků trávy a natě máte pak nádherně na další sezónu připravený zeleninový záhon. A ještě vám zbude mulč pro další použití. Třeba pod stromy a/nebo keře s drobným ovocem.

Pracujme chytře, nikoli těžce. Přece se na zahradě nechce nikdo sedřít, ne?
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mulčovat, mulčovat, mulčovat! hospodynka 15. 02. 2014 - 21:53
RE(2x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! valach-ostrawski 15. 02. 2014 - 21:54
RE(3x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! hospodynka 16. 02. 2014 - 05:53
RE: Mulčovat, mulčovat, mulčovat! lentilka®sdeluje.cz 15. 02. 2014 - 22:38
RE(2x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! valach-ostrawski 15. 02. 2014 - 22:57
RE(3x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! lentilka®sdeluje.cz 15. 02. 2014 - 23:06
RE(4x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! valach-ostrawski 15. 02. 2014 - 23:10
RE(5x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! lentilka®sdeluje.cz 15. 02. 2014 - 23:23
RE(6x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! hospodynka 16. 02. 2014 - 06:05
RE(7x): Mulčovat, mulčovat, mulčovat! lentilka®sdeluje.cz 16. 02. 2014 - 07:13