Tak jsem drobátko koukal..

4. listopad 2013 | 08.20 |

Tak jsem kolem sebe drobátko koukal a cítím, že se valí průšvih a ne malý. A zasáhne nás na tom nejcitlivějším místě. Už tak jsou potraviny "hladové" tedy téměř bez nutričních hodnot, které se jen desítky let opisují, aniž by se někdo obtěžoval jejich obsah znovu změřit. Nebo možná se obtěžoval, ale nechtěl šířit poplašnou zprávu.

Před pár lety jsem se kapičku zajímal o to, co jíme a dostala se mi do rukou nějaká americká studie, kde rozebírali mrkev. I zjistili, že nutriční hodnoty poklesly na úroveň, kdy mrkev jako taková už dávno není tím, co bývala - obsah vitamínů, minerálů a podobně poklesl na cca třetinové hodnoty - pokud si dobře vzpomínám. Takže jíte-li mrkev, je to stejné, jako byste jedli houbu na nádobí.

Této informaci jsem nepřikládal příliš velký význam, protože mi nějak nesecvakly souvisloti. Až teprve nedávno.

Zjara jsem uveřejnil na tomto blogu následující text:

Jenomže, co děláme, když ryjeme nebo oráme?

Tím pokračujeme v nejdéle trvající válce v celé historii lidstva. Představte si, že by vás teď hned přemístili do Arktidy, kde je teplota 50°C pod nulou. Dokážete to přežít? Nebo se v okamžiku ocitnete pod spalujícím sluncem Sahary. Je možné, že vás to nezabije, ale tvořivá práce asi také moc nepůjde. Bude potřeba se soustředit zejména na to jak vůbec zůstat naživu.

Totéž prožívají i obyvatelé půdy, když ji obracíme. Tím se to mnohamiliardové obyvatelstvo povrchové vrstvy půdy dostává dolů, do "Arktidy". A z té spodní svěží vrstvy - na "Saharu". A tak se to opakuje přesně jednou po roce, někdo to dělá i dvakrát do roka, jak na jaře, tak i na podzim. Je dobré, pokud ty mikroorganismy, které to přežily, dostanou posilu ve formě hnoje. Ale ty, které přežily, se ještě musí vzpamatovat. Kdy budou zase pokračovat ve své práci?
Život si s tím opět poradí, obnoví se, ale my znovu jdeme proti němu s rýčem...

A měl jsem na mysli zahradu a záhumenek. Jenomže takhle funguje celé moderní zemědělství. Půda na polích je vyčerpaná a mrtvá a jen díky ropě, kterou ji hnojíme ty rostliny rostou. Myslíte si že kecám? Chcete důkaz, že ne?

Možná si ti dříve narození z vás pamatují, jaká obrovská hejna ptáků se táhla za každým traktorem ještě před nějakými dvaceti lety? Nebylo divu, každý traktor zval na hostinu, mraky červů, hmyzu, myší, žížal - to všechno vycházelo na povrch a bylo nabídnuto jako vysypáno z rohu hojnosti. Ale podívejte se na ta pole dnes. Za orajícím traktorem je maximálně prach...

Co přijde potom?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tak jsem drobátko koukal.. lentilka®sdeluje.cz 04. 11. 2013 - 11:35
RE(2x): Tak jsem drobátko koukal.. valach-ostrawski 04. 11. 2013 - 12:04
RE(3x): Tak jsem drobátko koukal.. lentilka®sdeluje.cz 04. 11. 2013 - 19:39
RE(4x): Tak jsem drobátko koukal.. valach-ostrawski 04. 11. 2013 - 19:55
RE: Tak jsem drobátko koukal.. inenaso 04. 11. 2013 - 20:21