Mýty a fakta o OSVČ

26. březen 2013 | 02.00 |

Jen tak na okraj - protože tohle se moc neví:

Zaměstnanec nastoupí do zaměstnání, přičemž podmínky k práci má vytvořené zaměstnavatelem tj. pracovní místo, stroje, nářadí ev. kancelář,automobil, mobil, příspěvky na penzijní ev. Životní pojištění, příspěvky na stravu, dovolená aj. Nic jej to nestojí, riziko minimální.

OSVČ si vytváří podmínky k práci sama. Neznám profesi, kde stačí "šroubovák a kleště". Vemte příklad stolaře - musí si zajistit dílnu, dílnu vybavit nejnutnějšími stroji a nářadím, nakoupit zásoby, zajistit si dopravní prostředek k odvozu produktů aj. Obávám se, že často vlastní úspory nestačí, je třeba jít do půjčky. Riziko obrovské, počáteční dluhy rovněž tak, ručení za závazky v plné výši.

Živnostník platí DPH v každém svém soukromém nákupu (i v nákupu pohonných hmot pro svou osobní potřebu) stejně jako zaměstnanec. DPH si odečítá pouze z nákladů nutných k provozování živnosti (neřeším paušály). A DPH rozhodně není jen nějaká položka, tato daň zdražuje práci živnostníka a tím zmenšuje jeho možnosti získat zakázky. Navíc DPH musí být odvedeno z VYDANÉ faktury a ne ze zaplacené, takže velmi často musíte platit DPH z peněz, které ještě nemáte, tzn. že si musíte půjčit a pak doufat, že vám vydaná faktura bude proplacena. Pokud není proplacena, odvedené DPH Vám nikdo nevrátí.

Zvýšíme-li DPH o 1 %, pak se (podle Kalouska vypočteno prostou trojčlenkou) zvýší ceny o pouhé 1 % a do státní kasy připutuje o to 1 % více. Jenomže DPH se nezvyšuje o 1 %, ale o procentní bod a všichni pak žasnou nad výsledkem. Nicméně smyslem DPH je vytáhnout korunky z lidí a mnozí si neuvědomují současnou realitu: Já vyfakturuji např. zákazníkovi 121 tisíc Kč. Z toho na konci kvartálu (platím čtvrtletně) odvedu 21 tisíc státu DPH a na konci zúčtovacího období ještě zdaním těch 100 tisíc jako příjem - aniž by mi ovšem zákazník zaplatil. Pak mohu tak leda najmout (a zaplatit) právníka, složit kauci u soudu a doufat, že dlužník bude ještě činný i v době, kdy k tomu soudu dojde...

Jestli si někdo myslí, že si nakoupím v Kauflandu a účtenku si dám do daní, tak to má hodně zkreslené představy. O naprostém diletantismu svědčí i cituji: "živnostník si stanoví cenu"...Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Stanovit cenu si opravdu můžete jakou chcete, ale je otázka, jestli ji bude druhá strana akceptovat. Také můžete zůstat sedět doma na zadku.

Levičáky pěstovaná představa živnostníka, jako člověka, který má kdesi na úřadě známého, který mu přihrává za úplatek lukrativní zakázky, jako člověka, který od rána nepřemýslí nad ničím jiným, než jak oškubat už tak ubohý stát, a který si nakupuje auta, domy, pozemky a kdovíco ještě bez dépéhá atd atd, už mě fakt přestává bavit.

Ale dost řečí, jdu něco dělat, mi totiž nikdo nic zadarmo nedá...

S využitím tohoto odkazu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mýty a fakta o OSVČ radimvalencik 26. 03. 2013 - 07:43
RE(2x): Mýty a fakta o OSVČ valach-ostrawski 26. 03. 2013 - 08:49
RE(3x): Mýty a fakta o OSVČ apok@lypsÍk 27. 03. 2013 - 22:32
RE(4x): Mýty a fakta o OSVČ valach-ostrawski 27. 03. 2013 - 23:32