Jaká bude letošní zima?

28. listopad 2012 | 02.35 |

Já to vidím stejně, jako níže jmenovaná rodina. Jen jsem k tomu nepekl ty dvě kachny.

Rodina Svítkova upozorňuje, že předpověď je potřeba vztáhnout na region, kde byly kachny odchovány, v tomto případě střední Čechy. Řadu předpovězených prvků však můžeme považovat i za celostátní.

Letos Svítkovi upekli kachny rovnou dvě, a obě ukázaly shodný výsledek. Jako celek by měla být zima 2012/2013 nadprůměrně teplá, i když se dočkáme několika studených nebo vysloveně mrazových epizod. První letošní sníh už máme za sebou, když o víkendu po 25. 10. přišlo sněžení do celé ČR a sníh se v nížinách udržel pár dní. Druhá sněhová epizoda nás podle kachny čeká kolem Mikuláše, tj. kolem 6. prosince. Sníh nevydrží dlouho, brzy roztaje a bude opět bláto. Na horách se ale pravděpodobně udrží. Radostnou zprávou snad je, že další sněžení by mělo přijít během Vánoc, takže letos by měly být Vánoce bílé. Nelze samozřejmě určit přesně na den, kdy začne sněžit; může to být 22. prosince, stejně jako 26. prosince. Kachna naznačila, že ale s vysokou pravděpodobností bude na sněhu celé vánoční období až do Nového roku — děti si tedy vánoční prázdniny užijí zimním způsobem.

Od Nového roku bychom se měli dočkat lehkého oteplení, kdy sníh v nížinách asi roztaje nebo jej významně ubyde. Tento stav by měl setrvat do poloviny ledna, kdy zhruba kolem 15. 1. dojde k výraznému ochlazení. Přibližně 2 až 3 týdny by pak mělo trvat mrazové období, které ale nebude tak výrazné, jako minulou zimu; nejnižší teploty by měly klesnout zhruba k -15 °C, ojediněle možná až k -20 °C, častěji ale jen kolem -10 °C. Je hodně pravděpodobné, že tato druhá polovina ledna bude i se sněhovou pokrývkou. Teprve začátkem února, možná ještě po prvním únorovém týdnu, dojde k oblevě a oteplení. Pozoruhodné však je, že na samotném konci února bychom se měli dočkat asi 3 mrazových dnů nebo krátké studené epizody.

Březen už bude teplejší a s proměnlivým počasím, měli bychom zažít sněhové přeháňky, střídané teplejším počasím, občas plískanice, déšt, ale celkově by měl březen směřovat spíše k jarnímu charakteru počasí.

Jako zajímavost lze uvést, že Svítkovi pozorovali, že kachní hřbet je v období Vánoc a asi týden po nich jakoby rozmazaný. Nevědí, co to přesně znamená, prý nic takového ještě nikdy kachna neměla. Snad by to mohlo znamenat určité nejasnosti, mlhy, změny, kdo ví? Třeba se nakonec ukáže, že opravdu nastane konec starého světa a začátek nového (říkám s velkou nadsázkou!). Jisté je to, že konec světa nastal pro ty dvě kachny, na kterých si celá rodina pochutnala — a byly prý moc dobré.

ZDROJ
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jaká bude letošní zima? inenaso 28. 11. 2012 - 06:43
RE: Jaká bude letošní zima? apok@lypsÍk 28. 11. 2012 - 07:25
RE(2x): Jaká bude letošní zima? hospodynka 28. 11. 2012 - 12:43
RE(3x): Jaká bude letošní zima? valach-ostrawski 28. 11. 2012 - 20:44
RE(4x): Jaká bude letošní zima? lentilka®sdeluje.cz 03. 12. 2012 - 06:58