Spoříte si na penzi?

4. březen 2012 | 22.05 |

A těšíte se, jak budete s "druhým pilířem" Šíleného Chemika and his melody boys v balíku? Tak dáme pár číselek, co říkáte?

Před pár dny proběhla v televizi interaktivní diskuse na téma penzijní reformy. A jeden pán zaslal do studia zoufalý dotaz: "Dnešní mladý člověk si musí platit až 40 let důchodové pojištění, aby měl nárok na penzi. Jak je ošetřeno, když bude v nouzi, že na naspořené peníze nebude muset čekat až do dovršení důchodového věku?" Tak tedy, vážený pane, na jehož dotaz se jaksi nedostalo, vězte, že jste životní optimista, myslíte-li si, že k vašim našetřeným penězům ve druhém pilíři se dostanete dosažením důchodového věku. Protože ve druhém pilíři nic takového možné nebude. Jakmile dosáhnete důchodu, začnete dostávat pravidelnou penzi až do smrti. A pokud se vám zachce zemřít náhodou třeba měsíc po vstupu do důchodu, tak upřímnou soustrast, budete mít prostě smůlu, nedostanete nic.

Ale třeba jste, pane, zdravý jako řípa a hodláte na světě strašit do sta let. Gratuluji. Počítám, že vás v tom případě asi zajímá, jaký důchod tedy dostanete. No – on vám to nikdo přesně neřekne, protože každý bude mlžit tím, že si můžete vybrat u penzijních fondů mezi strategií takovou a onakou, že poplatky mohou být takové a makové, že finanční trhy se mohou vyvíjet příznivě či nepříznivě... Ale třeba vám napoví pohled do historie: V letech 2000 - 2009, tedy desetiletí před příchodem krize, činil průměrný výnos penzijních fondů jako celku 3,11 % ročně. Za tu samou dobu činila průměrná meziroční spotřebitelská inflace 2,8 %. Ať počítám, jak počítám, vychází mi to na průměrný roční reálný výnos fondu (se započtením inflace) ve výši 0,3 %. Tedy skoro nula.

V letech 2002 – 2011, tedy za poslední desetiletí, se průměrný výnos fondů zvýšil už na "závratných" 3,34 %. Za tu samou dobu zase průměrná inflace činila 2,3 %. To nám dává za 10 let reálný výnos 1,0 %. Hotové terno. Až na tu drobnůstku, že když si dnes koupíte desetiletý český státní dluhopis, dostanete za 10 let výnos 3,38 % - o fous víc. Rozdíl je v tom, že fondy mají nakoupené jak státní dluhopisy, tak navíc i jiné – rizikovější – investice. Fondy jsou tedy rizikovější než dluhopisy samotné. A s větším rizikem generují menší výnos.

Jo, a víte, že penzijní fondy nikde na světě nejsou pojištěné?

ZDROJ

A to ještě pominu drobnou skutečnost, že jen za posledních dvacet let byla inflace někde kolem 170%? Kdo nevěří, podívá se TADY. Kde berete jistotu, že vaše dnes odložené těžce vydělané peníze budou po letech stačit aspoň na jeden dobrý oběd pro dva v lepší restauraci? A kde asi budou za čtyřicet let ti, co ten systém nastavili, abyste jim mohli poděkovat?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře