Jiří - Nomen omen?

29. červenec 2011 | 01.15 |

Svatý Jiří je asi nejznámější mučedník, moc zpráv se o něm ale nedochovalo. Od raných křesťanských dob byl uctíván jako patron vojáků. Středověká Legenda aurea od Jakuba de Voragina ukazuje Jiřího jako rytiře a důstojníka řimských legií. Podle legendy zachránil v Libyi dívku před drakem, čímž obrátil na víru tisíce lidí. Bylo prozrazeno, že je křesťan a proto byl umučen. Pohřben byl nedaleko přístavu Jaffa, kde římský císař nechal po několika letech postavit první svatojiřský chrám na světě.

Jméno Jiří je řeckého původu od slova Georgos (zemědělec, rolník).
Jiří je jako světec uctíván hned po smrti a také od počátku zobrazovaný jako bojovník na koni, probodávající draka. O svatém Jiřím je velké množství legend a přiběhů - bývá v nich zachráncem ohrožených dívek, strádajících vězňů, zajatců, psanců, ale také příznivcem rolniků, pasáčků - ve shodě se svým jménem - prostých venkovanů a jejich rodin.

Jako muž narozený ve znameni Ryb na první pohled působí spíš pasivním dojmem, ale umí využít vhodné příležitosti, aby projevil své schopnosti a zajistil si úspěch. Má citlivou duši, ale přitom je ambiciózní. Věří ve vyšší morální principy, k ostatním se snaží být ohleduplný a pozorný. Pokud po něčem touží, je velmi cílevědomý. Ve své snaze dosáhnout vznešených cílů se občas pozapomene řídit vlastními ideály a sám neudělá, co čeká od ostatních. Oceňuje materiální pohodlí a klidné domácí a rodinné zázemí. Velmi ho přitahuje umění, literatura a duchovní nauky. Lidé, kteří si nestojí za svými zásadami, u něj nemají šanci. Vadí mu také nečestnost. Když se zamiluje, je velmi pozorný a své vyvolené snese modré z nebe. Je romantický, ale také citlivý a zranitelný.

Je jemné a klidné povahy a duchovního založení. Nadevše si cení harmonii a má mimořádně silně vyvinutou intuici. Často vidí věci, které zůstávají jeho okolí skryté. Je citlivou a vnímavou bytostí, která ráda pomáhá ostatním. Ve společnosti je přizpůsobivý, ale drží se raději v pozadí. Vlastní názor mu nechybí, nechává si ho však pro sebe.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jiří - Nomen omen? bechyňka 30. 07. 2011 - 14:39
RE(2x): Jiří - Nomen omen? valach-ostrawski 30. 07. 2011 - 16:25
RE(3x): Jiří - Nomen omen? bechyňka 30. 07. 2011 - 22:22
RE(4x): Jiří - Nomen omen? valach-ostrawski 30. 07. 2011 - 23:21
RE: Jiří - Nomen omen? amelie00 13. 12. 2011 - 20:55