Vratimovský splav

30. srpen 2009 | 11.35 |

Předloni začala rekonstrukce splavu a letos byla dokončena. Výsledný efekt vypadá naprosto nádherně, splav byl zvednut cca o půldruhého metru, jelikož na dolním toku, jak už to tak na ostravsku chodí, došlo k poklesu terénu díky důlním vlivům a Ostravice dál tekla spíše jako potok, než jako řeka. navíc do toho vlítly několikeré povodně - ty nejhorší v roce 1997, kdy vlastně Ostravice tekla na úrovni toho domku, co uvidíte na videu za řekou. I celková šířka říčního koryta byla upravena podle parametrů rozlivu povodně tamtoho roku.

Řekl bych, že projektant rovněž odvedl dobrou práci, protože nezapomněl ani na rybí přechod (to je na videu ten zamžížovaný kanál). Mám jen trochu obavy o ty mříže a o zábradlí, jelikož to vypadá, že je "jen" přišroubováno a to pro naše tmavě bílé spoluobčany, kteří se za horkých letních dnů chodí na splav koupat, s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude překážka. A nedaleko jsou dvě sběrny.

Splav je dvoustupňový, každý stupeň má cca dva metry výšku, možná více. Projektant myslel i na rekreaci - v břehu je zabudováno schodiště vedoucí až do vody a mezi prvním a druhým stupněm jezu je maximální hloubka tak dospělému chlapovi po hruď. Pod druhým stupněm už se zdá ta hloubka být větší, tipnul bych si, že je tam něco víc, než dva metry, ale tam schodiště nevede a nejspíš se nepředpokládá, že by se tam chodili čabrat neplavci. Jedním slovem nádhera.

Ty bublinky, co na videu uvidíte na hladině řeky, jsou pravděpodobně od saponátů, které prošly čištičkou ve Sviadnově. Prostě neškodné(?) mýdlové bubliny.

Mohl by to být i rybářský ráj, ale jak už to tak chodí, soudruzi z KV ČRS si vymysleli, že se pod splavem a nad ním bude chytat výhradně muškařením, jen a pouze na jednu umělou mušku s háčkem bez protihrotu a s místenkou za 500,- Kč na den. A bude to revír "catch and release". No neměl bych námitky, až na tu pětistovku za den. Soudruzi nějak pozapomněli, že jakákoli ryba, která se tam vyskytne, bude našimi tmavě bílými spoluobčany vyrabována a sežrána, takže se mi nezdá moc pravděpodobné, že by mělo jít o nějak extra atraktivní revír. Ale mohu se mýlit. Inu, nic není dokonalé.

Ale ten nový vratimovský jez vypadá moc hezky.

P.S. pro rýpaly - Ostravice není splavná pro vodácký sport.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vratimovský splav markisha®blbne.cz 05. 09. 2009 - 13:50