Spatki do školi

27. srpen 2009 | 22.50 |

Člověk se pomalu ani nestačil otočit a prázdniny jsou za námi. Sakryš utíká to docela šíleně. Vždyť ještě před pár dny byly na stromech třešně, pak jablka - žňůvky, dál meruňky a broskve. Teď už je pomalu po klapůvkách (to je odrůda hrušek - Clappova máslovka), ale tady je třeba konstatovat, že naši mladí odvedli docela solidní práci a otrhali skoro celou úrodu. A že nebyla malá - tipuju že jen toho, co se sklidilo a zavařilo, bylo kolem metráku a nejmíň dalších padesát kilo je ještě na stromě a asi to sežerou vosy.

I ostružin se urodilo - ve dvou vlnách - letní, ta roste na trnitých keřích a tu sklidila mladší dcerka a podzimní, ta přezrává aktuálně v těchto dnech na keřích bez trnů a není o ni zrovna velký zájem, přičemž celkem nechápu proč. První vlna malin je už za námi, druhá by měla přijít na řadu podle počasí někdy v říjnu. Borůvky už jsou samozřejmě dávno sklizeny, stejně jako rybíz, angrešt a josta.

Pomalu dozrávají jablíčka - ta podzimní - jako je třeba "štrůdlák"; výborné jablko o kterém nemám páru, zda jde o Croncelské, nebo Dukát, či zda se jedná o nějakou jinou odrůdu. Nebo jako je Princ Albrecht, či "valašská". Ta "valašská" je opět pro mne neznámá odrůda, kterou kdysi přivezl a narouboval můj dědeček ze svého rodného Hrachovečka (Valachian Kingdom). Myslím, že jsem z rodinného klanu poslední, kdo tu jabloň ještě má, dál ji roubuje a nechává příštím generacím. "Valašská" je ideální jablko k moštování - dlouho nevydrží, skladovat se dá ve špatném sklepě (teplém) jen asi dva týdny, v dobrém, studeném sklepě i dva měsíce. Ale je neuvěřitelně sladká a šťavnatá. Moc hezky voní.

Všechno jsou to odrůdy, co už dneska nikde nekoupíte, nepatří ke "schváleným", nehodí se k průmyslovému pěstování. Jsou buď "staré", "překonané", nebo "krajové". A roubuju je jako vysokokmeny, případně polokmeny na semenáč Jadernice Moravské. Mimochodem jadernička je taky úžasné jablko. Vydrží relativně dlouho, pokud se pamatuju, tak není problém ji mít k dispozici ještě v lednu a únoru a má jednu zajímavou vlastnost. Prakticky od sklizňové až po konzumní zralost chutná stejně. Jinými slovy není u ní třeba čekat, až ve sklepě "dojde". Ale tu budu sklízet až někdy koncem září.

Víte, já sice mám samozřejmě i odrůdy "nové", co jdou rychle do plodnosti. Ale ony nejen jdou rychle do plodnosti, ale i rychle umírají. Klidně si "počkám". Dodnes mám na zahradě stromy, které jsem jako cca čtyřletý kluk "pomáhal" dědečkovi zasadit. Jistě, měl jsem období, kdy jsem byl okouzlen možnostmi motorové pily, ale naštěstí mě to zavčasu pustilo. I tak jsem ovšem díky vlastní blbosti přišel o stromy, které klidně ještě mohly růst a které už nijak nenahradím, leda jen náhodou.

Ale pozdě bycha honit.

A tak sázím stromky pro potomky, až jim bude přes čtyřicet, možná to ocení. A když ne oni(ony), tak třeba jejich děti. Jde tady o rozmanitost. No řekněte, kdo máte ještě na zahradě Gdaňský hranáč? Nebo Sudetskou renetu? "Průmyslové" odrůdy si můžu koupit. Pěstuje a dováží je "kde-kdo" a jsou jich plné obchody. Ani nevím, kolik těch odrůd je, jestli šest, nebo osm - opravte mě, jestli to někdo víte - ale jde o odrůdy, které jsou běžně k dostání ve velkoobchodech a megahypersupermarketech - netřeba je mít na zahradě. Nic proti nim, nijak je nehodlám odsuzovat, jsou výborné, odolné a zaplaťpámbu za ně, ale ochutnali jste někdy Zvonkové v konzumní zralosti? Nebo Ontario? Vsadil bych se, že ani nevíte, že to jsou jablka.

Loni jsme měl na zahradě slepičí výběh a výkrm králíků, takže díky tomu dostala zahrada porci hnojiva a je to na ní vidět. Pod tíhou jablek a hrušek se prohýbají větve, jahod se letos taky urodilo velmi slušné množství a pod tíhou ovoce se mi dokonce zlomil vrchol stromku s hruškami "kumoi". Postřiky jsem zvládl v příslušných termínech, takže i švestky zůstaly pilatkou nesežrány a je s úroda. Jablka trpí moniliózou a strupovitostí jen v omezené míře - příští rok budu muste postřik proti plísňovým chorobám aplikovat aspoň dvakrát, raději třikrát. A mělo by to být dokonalé. Jen si k postřikovači přikoupím teleskopický nástavec, ať se dostanu aspoň do čtyř-pěti metrů výšky

Ořešáky se taky mají k světu, jak vlašáky, tak lískáče. I když jak tak o tom přemýšlím, pokud jde o lískáče, letos to veverky zase stačily o chvilku dřív než já. Nějak jsem od léta začal flákat údržbu dolní zahrady a trošku mi zarostla trávou. Ale zaplaťpámbu "mladej" posekal sekačkou to, co přerostlo, já to teď pár dní zkouším posušit a zítra to sklidíme. Na zbytku se povozí dcerka s travním traktorem a dolní zahrada bude zase jak ze škatulky.

Zhruba za měsíc počítám, že mi dozrají hrozny. tak do půlky října by to mohlo být. Letos jsem totiž zkusil vynechat jarní řez a nevím, jestli je to tím, nebo je to díky hnojení slepičím a králičím trusem, ale víno roste "jak šalene" a na to, že jsme na Divokém Východě, tedy ve Slezsku, je docela solidní úroda. Chystám se, že bych si vysadil "vinohrad", ale neříkejte to nikde, ať na mě nepřijdou nějací úředníci z EuSSR. No a to je tak asi kompletní inventura. Fotky? Jo, někdy příště. (..slíbí si a v davu zmizí. Příště...)

Srpen je měsíc, kdy se nejrychleji zkracují dny. Doby, kdy zapadalo slunce v půl desáté večer už máme dávno za sebou, tma jak v prdeli už je po osmé hodině večerní. No a za chvíli jsou zase vánoce! Tak si užijte posledních slunečných dnů, které jsou k opalování, protože to, co přijde, a já mám objednané teplo až do půlky prosince, už k opalování moc nebude. Jen tak, abych nemusel běhat do sklepa ke kotli a mohl venku ještě udělat nějakou práci.

A abych nezapomněl. Uvědomil jsme si, že letos je to po dlouhých-dlouhých letech poprvé, co mi prvního září nikdo nenastupuje do školy. A když říkám nikdo, tak myslím nikdo. Je to zvláštní pocit.
Hezký den přeju.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Spatki do školi furie®blbne.cz 27. 08. 2009 - 22:59
RE(2x): Spatki do školi valach* 27. 08. 2009 - 23:19
RE: Spatki do školi kobliha 28. 08. 2009 - 06:35
RE: Spatki do školi newold®blbne.cz 28. 08. 2009 - 07:14
RE: Spatki do školi hospodynka 28. 08. 2009 - 07:53
RE(2x): Spatki do školi newold®blbne.cz 28. 08. 2009 - 14:49
RE: Spatki do školi newold®blbne.cz 28. 08. 2009 - 14:51
RE(2x): Spatki do školi valach* 28. 08. 2009 - 15:04
RE: Spatki do školi davidhavel 28. 08. 2009 - 16:07
RE: Spatki do školi euridika 28. 08. 2009 - 16:22
RE: Spatki do školi markisha®blbne.cz 05. 09. 2009 - 13:45