Flákárna

15. únor 2009 | 20.05 |

Tak nám ten minulý týden tak hezky uplynul... No přiznám se, moc jsem toho neudělal - zima byla, sníh, klouzalo to.. Byl jsem rád, že nemusím za každou cenu nikam jezdit. Alespoň to tak po větší část týdne vypadalo.

Ve čtvrtek začaly zoufalé sháňky po servisním technikovi, neb začaly odcházet v jedné firmě nedaleko odtud spalinové ventilátory u teplovzdušných generátorů. Bohužel tam mají spotřebiče udělané tak, že spalovací vzduch se bere z haly a protože ta hala je neskutečně zaprášená jemným prachem - firma vyrábí keramické vložky a formy pro odlévání kovů - spalinové ventilátory během let ten prach sežerou v takovém množství, že se jim zadřou ložiska v tom lepším případě, v tom horším se spálí vinutí elektromotoru. No a tady se toho sešlo tolik najednou, že šéf firmy nebude mít moc velkou radost, až mu řeknu, kolik ho bude stát oprava. V každém případě musím vymyslet do zítřka náhradní řešení - tedy já už ho samozřejmě vymyšlené mám - aby mohli topit, protože jejich technologie to vyžaduje. Kromě jiného jim budu muset předělat topidla tak, aby si to spalovací vzduch bralo zvenku - to bychom se měli vyhnout prachu v ložiskách, nebo ten problém alespoň výrazně oddálit. Jeden stroj už jsem jim takhle předělal, ale spaliňák už měl "načnutý", takže "uvidíme", jak to říkal ten slepý, co šel do kina na němou grotesku.

V pátek večer mě volali z Těšína, že jim to tam "netopí". To je takový obvyklý popis závady, ale když se člověk ptá na detaily, jako co se stalo před tím, nebo jestli svítí nějaké kontrolky a které - nic se nedozví. Na jejich obhajobu nutno říci, že generátor je namontován tak, že nelze vidět, zda něco svítí, či nikoli - viz foto. Nedalo se nic dělat a protože tvrdili. že to "hrozně spěchá", slíbil jsem, že v sobotu dopoledne podle možností mezi desátou a jedenáctou tam budu. V sobotu samozřejmě už třetí, nebo čtvrtý den v kuse sněžilo, na cestě ledovka, vítr a sněhové jazyky, zima jak sviňa - počasí divné. Nu což, když už něco slíbím, tak to splním, i kdyby čert na koze rajtoval. Mám už takovou zásadu - vždycky splnit, co slíbím a nikdy nic neslibovat. Důsledkem téhle zásady je, že se na mne je možno spolehnout. Když řeknu, že přijedu a udělám, tak to tak bude. Je to jako smlouva podepsaná vlastní krví. Jo, já vím. Jsem divný.

Klouzalo to příšerně. Celou cestu to jelo pomalu, do kopců málem vůbec ne... Byl jsem docela rád, když jsem tam dojel. První věc - zkontrolovat generátor, jestli není bloknutý, když-tak odblokovat. Jenže to znamenalo vylézt na střechu, protože generátor je umístěn ve vnějším prostředí.

Generátor

A navíc dost nešikovně i v případě, že je hezké počasí, natož když duje severák a drobné krystalky ledu bodají do tváře, na střeše je čtvrt metru sněhu - místy půl - a příšerně to klouže.

 Kromě toho nějaký chytrák vyprojektoval žebřík těsně před dvířka generátoru, což znamená i velmi omezené možnosti přístupu dovnitř. Ale nelze jinak, prostě je to třeba, nechť učiněno jest, co býti učiněno má. Generátor nebyl zablokovaný havarijním termostatem a nezdálo se, že by mu kromě "šťávy" něco chybělo. Tou šťávou mám na mysli elektřinu pro pohon, bez ní to fakt nejde.

generátor-detail

Logicky jsem se začal shánět po jističích, protože bez elektřiny nemám šanci plynový teplovzdušný generátor spustit. Zdalipak našli moji rádcové? Nenašli, nenašli, nenašli... Tak čau a zase příště, kdo se chce s námi smát, ať drží se nás jak klíště, ať nechá si o nás zdát. Tohle nasere. Opravdu nejsem jasnovidec, netuším, kde má kdo rozvody a připojení. Jedu ve vánici, málem riskuju život, abych vyhověl zákazníkovi... "Závadu" jsem našel. Generátor je bez proudu - na tohle nepotřebovali plynaře, že?

No nic, ten výjezd jim naúčtuju a možná i s příplatkem za sobotu. I když jak se znám... Jsem měkký. Možná nad tím mávnu rukou. Jenže když to udělám, budu znovu a opakovaně zneužit. Vošustěnej a vopuštěnej. Je to dilema. Co mi radíte? Naúčtovat výjezd nebo nenaúčtovat?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Flákárna hospodynka 15. 02. 2009 - 20:54
RE: Flákárna james003 15. 02. 2009 - 21:04
RE: Flákárna sargo 15. 02. 2009 - 22:54
RE: Flákárna kobliha 16. 02. 2009 - 07:35
RE(2x): Flákárna sargo 16. 02. 2009 - 07:40
RE(3x): Flákárna hospodynka 16. 02. 2009 - 18:18
RE(4x): Flákárna sargo 16. 02. 2009 - 19:05
RE(5x): Flákárna hospodynka 16. 02. 2009 - 19:23
RE: Flákárna james003 16. 02. 2009 - 08:02
RE(2x): Flákárna hospodynka 16. 02. 2009 - 18:17