Nebe v hubě

29. únor 2012 | 21.50 |

Uvažoval jsem, jaké superlativy použít, ale nic lepšího mě prostě nenapadlo. Narazil jsem totiž na naprosto úžasný recept na zcela jednoduchou a úplně perfektní baštu, která mi navíc připomněla dny mého šťastného dětství. Nic totiž nevybaví vzpomínky lépe a rychleji, než známá vůně, či známá chuť. Osoby mého ročníku a dříve narozené si budou s pravděpodobností hraničící s jistotou pamatovat, osoby narozené později možná a osoby narozené osobám narozeným později, mým ročníkům a dříve narozeným dost pochybuji, že by vůbec poznaly, protože dnes už tato dobrota není k mání v tom složení a té kvalitě jako před třiceti lety. Katování kostů je strašná věc.

O čem je řeč? Mluvím o staré dobré čínské konzervě Vepřového masa ve vlastní šťávě. Dneska ve vepřové konzervě není kolikrát ani to maso, natož vepřové. Takže kdo si pamatujete, jak ta bašta chutnala a že se dala použít od namazání na chleba či rohlík až po základ omáčky do brambor, či rýže nebo jako zálivka na těstoviny, udělejte si ji. Fak je to nebe v hubě, byl jsem naprosto nadšený, když jsem poprvé ochutnal, co jsem spáchal.

Co je potřeba?
2 kg pěkného libovějšího bůčku (tak půl na půl) bez kůže a bez kostí
2 lžičky řeznické soli Praganda - k dostání v drogeriích, eventuálně u řezníků. Jde o tzv. rychlosůl.
voda - přiměřeně, viz níže
tlakový hrnec
mačkadlo na brambory

Bůček nakrájejte na větší kostky, dejte do tlakového hrnce, přidejte dvě zhruba zarovnané čajové lžičky Pragandy - na kilo masa lžička soli, zalijte vodou tak, aby bůček koukal asi ještě centimetr nad hladinu a dejte vařit. Jakmile to začne vařit, zavřete poklici a na mírném ohni vařte nejméně 45 minut, myslím, že hodina neuškodí. Odstavte, nechejte dojít do stavu, kdy klesne přetlak v hrnečku, sundejte poklici a mačkadlem na brambory kostky masa rozmačkejte na vlákna. Směs můžete plnit do sklenic a sterilizovat, ale množství výrobku není zas tak obrovské, aby to bylo nezbytné. Já to nalil do plastových krabiček od matjesů a taky dobré. Nechejte vychladnout - občas s tím můžete trošku během chladnutí zatřepat, aby se tuk nevysrážel na hladině, ale byl poněkud rovnoměrněji rozložen po celém produktu.

Vepřovka se krásně srazí do rozmazávatelného stavu a na čerstvém chlebu s kyselou okurkou... No prostě jak už jsem řekl, nebe v hubě.
Velcí frajeři mohou zaexperimentovat s přidáním například chilli papričky do směsi a podobně, ale tohle je základ. A dokonalý základ. Naprostá bašta.
Tak mě napadá, že zcela totožným způsobem by šla vyrobit i ta druhá záležitost. Hovězí maso ve vlastní šťávě. Jen místo bůčku bych asi použil kližku. Někdy to možná zkusím, i když při cenách hovězího se budu spíš držet Vepřovky.

Dobrou chuť.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nebe v hubě tales 01. 03. 2012 - 12:55
RE(2x): Nebe v hubě valach-ostrawski 01. 03. 2012 - 21:15
RE: Nebe v hubě hospodynka 01. 03. 2012 - 12:57
RE(2x): Nebe v hubě valach-ostrawski 01. 03. 2012 - 14:02
RE: Nebe v hubě apok@lypsÍk 01. 03. 2012 - 21:06
RE(2x): Nebe v hubě valach-ostrawski 01. 03. 2012 - 21:14
RE: Nebe v hubě davidhavel 08. 03. 2012 - 08:50
RE(2x): Nebe v hubě dennapicu 08. 03. 2012 - 09:58