Znáte toto ovoce?

9. říjen 2006 | 22.07 |

A jsem tady konečně s "odhalením". Ovoce, které mi roste na zahrádce a které mi před lety prodal jeden školkař jako křížence jabloně a hrušně, vypadá jako jablko, chutná jako hruška, se jmenuje Kumoi.

NASHI, KUMOI / kor. KLIČU / PYRUS PYRIFOLIA, PYRUS BRETSCHNEIDERI, PYRUS USSURIENSIS
- neboli asijská hruška se zcela liší od evropských hrušek "Pyrus communi". Pochází z východní Asie, Číny, Japonska a Koreje. V korejštině se nazývá "kliču" a má na rozdíl od našich hrušek spíše kulovitý tvar. Je to populární ovoce ve většině asijských zemích, neboť plody jsou extrémně šťavnaté a mají příjemně jemnou chuť, nasládlé, někdy až mírně kořenné. Svojí chutí naši hrušeň malinko připomínají. Jsou používány většinou k potlačení žízně, spíše než jako prostředek k zahnání hladu. Skladovatelnost plodů je poměrně krátká; i pozdní odrůdy nejde déle skladovat déle než 2 měsíce. Ovoce je dnes k dostání i v našich prodejnách zeleniny.

Mohu potvrdit, že se jedná o ovoce výborné chuti, opravdu velmi šťavnaté, které chutná tak trošičku po rumu. Nevydrží dlouho, alespoň ta moje odrůda, ale ještě se mi neurodilo tolik, abych nevěděl co s ním - stromek plodí teprve třetím rokem, na stanovišti je pět let; je tedy velmi mladý a není zatím vyšší než cca 2,3 m.

Pokud máte na své zahrádce prostor pro hrušeň a chcete vyzkoušet Kumoi, rozhodně doporučuji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Znáte toto ovoce? honza* 09. 10. 2006 - 22:24
RE(2x): Znáte toto ovoce? valach ostravski 09. 10. 2006 - 23:02
RE: Znáte toto ovoce? venca* 07. 11. 2006 - 19:38
RE: Znáte toto ovoce? dobreazdrave.cz 11. 11. 2012 - 17:46