Buď připraven

6. květen 2012 | 06.15 |

Vůbec nebolí být připraven na to, co vám život hodí do cesty. Ztráta partnera či práce, přírodní katastrofa, finanční kolaps nebo invaze cizího státu - ať máte jakoukoli motivaci, je prostě dobrý pocit mít plány a být připraven. Je to pojištění ke krytí neznámého a nepředvídatelného...a přesně tohle jsou preppeři. Dělají to pro svoje rodiny, přátele a sousedy, protože o tom je skutečný život . To je důvod, proč být prepper.

Přicházejí těžké časy. Ať už jde o přírodní katastrofu, válku, ekonomiku, pandemii, genetické inženýrství, nápady Šíleného Alchymisty či Krysího Ksichtu nebo o něco jiného (ne)očekávaného – poprvé po dlouhé době je velmi reálné, že budeme čelit něčemu, co změní svět tak jak ho známe. Takže co může kdokoliv udělat ohledně přípravy na tyto věci v tak křehkém světě, ve kterém žijeme?

Přestaňte si dělat starosti kvůli tomu, co nemůžete ovládat a udělejte něco s tím, co ovládat můžete. Jinými slovy – připravte se! Dobrá zpráva je, že nepotřebujete podzemní bunkr a zásoby na pět let, abyste zajistili sebe a svou rodinu. Velmi dlouhá cesta začíná jednoduchým krokem, tak se nemusíte cítit zavaleni – prostě začněte!

1) Zhodnoťte svou situaci
Pokud nějaká katastrofa zavře všechny obchody ve vašem okolí na 30 dní, co byste během týdne jedli? Dva týdny? Měsíc? Nyní si představte katastrofu, která vypne elektřinu a vodu. Nezabere více než pár minut času přemýšlení a uvědomíte si, jak prekérní by tato situace mohla být.

2) Jezte to, co máte v zásobách a zásobte se tím, co jíte
Pokud vaše rodina nesnáší fazole, pak je nekupujte a nedávejte si je do zásob. Pokud byste byli nuceni je sníst, pak byste se cítili mizerně – a pokud by se nic nestalo, pak byste zbytečně plýtvali penězi a místem.

3) Když jdete nakupovat, kupte to, co obvykle, plus jedno balení navíc
Nebo navíc dvě, nebo tři – podle toho, co si můžete dovolit. Po několika výletech do obchodu budete mít dostatečné zásoby.

4) Pokud je něco užitečného/potřebného ve slevě, tak si toho kupte co nejvíce
Tohle se hodí nejen pro preppery, ale šetří to i peníze – máte to již levně koupené a můžete se zaměřit na jiné věci.

5) Sledujte data spotřeby
Když nakupujete, berte zboží vzadu z regálu, ne to co je hned před vámi. Tohle vám mnohdy ušetří několik měsíců data spotřeby.

6) První dovnitř, první ven
Vždy spotřebujte to, co je nejstarší. Pokud víte, že něčemu končí datum spotřeby, pak si to v předstihu zařaďte do svého menu. Nenechte nic, aby se zkazilo. Stojí to sice námahu a čas to zorganizovat, ale nakonec se vám to vrátí a vyplatí.

7) Nakupujte ve velkém
Máte-li takovou možnost, naučte se například mlít obilí – nejen, že je to chutná přísada s vysokou dávkou živin, ale dovolí vám to koupit a skladovat velké objemy obilí pro nepříznivé dny.

8) Pěstujte si vlastní potraviny
Začněte s troškou, pak každý rok přidávejte. Nejlepší cesta, jak mít úplně pod kontrolou to, co jíte, je si to jídlo vypěstovat sám.

9) Naučte se uchovat potraviny
Konzervování/zavařování a dehydratace jídla, které jste si vypěstoval je skvělá cesta preppera, navíc ušetříte peníze.

10) Mějte plán pro výpadky dodávek elektřiny a vody
Existuje spousta možností. Udělejte si vlastní průzkum a vyberte si něco, co odpovídá vašemu rozpočtu.

Zdroj

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Buď připraven hospodynka 06. 05. 2012 - 08:52
RE: Buď připraven hujer 08. 05. 2012 - 06:39
RE(2x): Buď připraven valach-ostrawski 08. 05. 2012 - 15:23
RE(2x): Buď připraven hospodynka 09. 05. 2012 - 22:31
RE: Buď připraven apok@lypsÍk 08. 05. 2012 - 10:56