Nesladíte?

28. únor 2012 | 09.10 |

A používáte náhražky cukru v domění, že zhubnete? A nehubnete? Pak pravděpodobně děláte jednu fatální chybu.

Chemická sladidla sice nemají kalorie, ale jen oblbnou mozek a vyvolají další chuť na sladké. Jak to funguje? Hlavním rozdílem mezi přírodními cukry a chemickými sladidly je kalorická hodnota. Chemická sladidla totiž sama o sobě neobsahují téměř žádnou energii, nezvyšují hladinu krevního cukru a jejich jediným cílem je zpříjemnit chuť požívané potraviny. Na rozdíl od nich přírodní cukry a jejich deriváty mají podobnou energetickou hodnotu jako sacharóza.

"Umělá chemická sladidla jsou nízkoenergetická (nevýživová), tím pádem se do centrální nervové soustavy nedostanou(!) signály nasycenosti a člověk tak sáhne po dalším jídle. Stále budete mít hlad, který vede k přejídání," říká výživová specialistka Eva Simmerová. "Mnohé vědecké studie prokázaly, že mají přesně opačný účinek, protože v mozku po konzumaci potravin se sladidly vyskočí informace ke zpracování cukru. Cukr však v těle není, a tak mozek vysílá signály, které vyvolají jen další chuť na sladké. Proto umělá sladidla spíše zvyšují chuť k jídlu a navíc zpomalují trávení."

Stejně jako při konzumaci běžného řepného cukru totiž vyvolávají náhradní sladidla v těle tvorbu inzulinu. Inzulin vyplavený do krevního oběhu ale najednou neví, co má v krvi dělat a je "zmatený", protože nebyl zkonzumován žádný cukr, a proto tento inzulin negativně ovlivňuje procesy v organismu. Zvyšuje možnost vzniku cukrovky, zvýšení hladiny cholesterolu a ve svém důsledku i cévních onemocnění.

Takže pokud si chceme v redukci přeci jen osladit život, používejme například přírodní sladidla – stévii, javorový sirup, skořici a podobné. Zdravější je rozhodně používat přírodní potraviny než chemické a syntetické. Zejména, když třeba například Aspartam byl původně na seznamu látek použitelných jako chemické zbraně..

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nesladíte? hospodynka 28. 02. 2012 - 10:43
RE: Nesladíte? jarmik 28. 02. 2012 - 11:19
RE: Nesladíte? skaut68-pise®vzpomina.cz 29. 02. 2012 - 16:54