Drancování

6. srpen 2011 | 21.05 |

Představte si, že sedíte a koukáte na televizi. Vtom k vám vtrhne skupina vikingů a tu televizi vám ukradne.
Co byste si počali?
Protože rolí státu je ochránit vaše práva, tak byste asi zavolal policii. S trochou štěstí by vám TV vrátili a vikingy by zavřeli. Život by se vrátil k normálu...

Jenže po třech měsících vikingové utečou z věznice a tipněte si co udělají? Stále chtějí vaši televizi. Jenom tentokrát si najmou mafii, aby Vám ji ukradla. Existuje v tom nějaký rozdíl?
To těžko, prostě vás zas okradli. A pořád za to můžou ONI. I když si na to najali mafii. Když budete mít štěstí, tak vám policie zase TV vrátí, vikingy a mafii zavřou a život se vrátí k....
... no možná se po této zkušenosti už k normálu nevrátí?

Teď co by se stalo, kdyby se mafie rozhodla dát tuto televizi na charitu? Stává se díky tomu tato krádež méně zločinnou? Ne. Kdykoliv kdokoliv ukradne váš majetek pro jakýkoliv důvod s, nebo bez pomoci mafie je to stále zločin.

Bastiat kdysi řekl (1848): "Stát je velká fikce, pomocí níž se každý snaží žít na úkor všech ostatních"
Takže co mají vikingové a mafie společného s Fredericem Bastiatem?

Bastiat si všimnul, že místo toho, aby si najímali mafii, dnešní "vikingové" lobují u politiků, aby získali to, co chtějí. Krádež, která je trestná pokud, se jí dopustíte vy nebo já, se najednou stane legální prostřednictvím nového zákona. Tímto způsobem jsou schopni vzít vám život, svobodu, majetek a vláda jim u toho ještě bude asistovat a chránit je.

Přesně toto nazýval Bastiat legálním drancováním!

Jak tedy přesně legální drancování vypadá? Někdy to poznáte jednoduše. Jako například, když banky nebo firmy "zachraňuje" vláda miliardami dolarů. To je přesně legální drancování. Když vás zákon nutí kupovat si nuceně pojištění. To je také "legální drancování".

Ale někdy je toto drancování složitější rozpoznat a někdy to dokonce vypadá jako kdyby nám to pomáhalo. Jako například dotace zemědělcům nebo sociální pojištění.
Ale kdykoliv bohatství vláda nuceně přesouvá od jedné osoby ke druhé tak to není charita. Je to jenom jiná forma legální krádeže.

Legální krádež se netýká pouze peněz. Vládní donucení, které vezme někomu život nebo svobodu je další způsob drancování. Jako když vaše děti jsou nuceny chodit do státních škol nebo bojovat ve válkách nebo se účastnit televizních reality show. Ok, to poslední je nesmysl, ale pravděpodobně už chápete o co jde.

Bastiat konstatoval: "Když se rabování stane způsobem života pro skupinu lidí časem si pro sebe vytvoří právní systém, který to autorizuje, a morální kód, který to glorifikuje."

Jinými slovy zákonné drancování změní občany ve skupiny soupeřících vikingů, zatímco z vlády dělá silnou mafii, která ty krádeže, proti nimž nás měly chránit naše zákony, přímo provádí.

V tomto krutém systému je jenom otázkou času, než soused, kterého jste prostřednictvím vlády okradli, okrade vás. Takže až příště uvidíte, jak vláda někomu nadšeně pomáhá, zeptejte se sami sebe:

Koho museli okrást, aby tohle mohli dělat?

Nebuďte překvapení pokud odpověď bude:

VÁS

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Drancování inenaso 07. 08. 2011 - 06:46
RE(2x): Drancování valach-ostrawski 07. 08. 2011 - 18:09